Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Středoevropské akcie – kam ano a kam raději ne?


11.04.2017

Jaké středoevropské akciové tituly by v současnosti doporučil investorům Martin Pavlík, portfolio manažer Conseq Investment Management a. s. a kterým by se naopak vyhnul?

Gorenje

U akcií slovinského výrobce bílého zboží Gorenje vidím výrazný růstový potenciál, který je dán hlavně velice nízkými valuačními ukazateli. Společnost před třemi roky prošla výraznou restrukturalizací, kdy postupně došlo k přemístění části výrobních kapacit do levnějších zemí, konkrétně ze Švédska do Srbska. Mimoto průběžně dochází k zavírání méně rentabilních činností nebo ke snižování personálních nákladů, což by mělo vést k růstu provozních ziskových marží.  Škála výrobků Gorenje je široká od levnějších značek jako Korting a Etna, přes středně drahé výrobky značek Upo a Mora až po prémiové značky Atag a Asko. Společnost koncem roku 2013 navázala bližší spolupráci se strategickým investorem, společností Panasonic, kdy dochází k výměně know-how pří vývoji nových spotřebičů a pomoci s proniknutím na asijské trhy. Za hlavní riziko považujeme relativně vyšší zadlužení (net debt/EBITDA 3,9), které se však daří postupně snižovat. Vedení společnost kontinuálně nyní pracuje na zvýšení provozní marže, jenž se pohybuje těsně pod 3 %, přičemž průměr sektoru je okolo 6 %.

VIG

Pojišťovnám nepřálo a částečně stále nepřeje prostředí bezprecedentně nízkých (záporných) sazeb. I v případě VIG tak docházelo ke každoročnímu poklesu zisku z finančních instrumentů, který by se měl postupem času obrátit. S rostoucími inflačními tlaky dochází k pozvolné normalizaci požadovaných výnosů u dluhopisů, ve kterých mají pojišťovny zainvestovanou většinu svých pojistných rezerv (vybraného pojistného). Atraktivita akcií VIG spočívá také ve valuacích. Ukazatel P/E by se měl za předpokladu dosažení výsledků předpovídaných managementem pro rok 2019 pohybovat na velmi zajímavé úrovní pod 9. VIG je dobře kapitalizovaná, což by s růstem čistého zisku mělo vést ke každoročnímu navýšení absolutní hodnoty dividendy. Ta byla pro rok 2017 navržena na 0,8 EUR za akcii, což představuje 3,5 % dividendový výnos. VIG preferujeme i oproti akciím bank, jež pravděpodobně budou daleko více bojovat s relativně vyšším zadlužením a konzervatismem spotřebitele.

Atrium

Akcie společnosti Atrium oceňujeme z důvodu defenzivního charakteru, který je dán konzervativním oceněním nemovitostí, stabilním příjmem z vybíraného nájemného (v roce 2016 cca 185 mil. EUR) a vysokým dividendovým výnosem. Obsazenost pronajímaných prostor se i vzhledem k polohám nemovitostí pohybuje okolo vynikajících 96 procent. Společnost je oproti svým konkurentům nízce zadlužena. Velikost dluhů vůči hodnotě nemovitostí (LTV) se koncem uplynulého roku pohybovala okolo 27%, což umožňuje na čtvrtletní bázi vyplácet velice štědrou dividendu 0,0675 EUR za akcii (7% dividendový výnos). Na provozních účtech je na případné akvizice připraveno přibližně 140 mil. EUR. Daný typ společnosti je v dnešní době zajímavý i jako určitá pojistka proti případnému růstu inflace. Růst cenové hladiny by měl, skrze indexované nájemné na inflaci a růst hodnoty nemovitostí, být reflektován v cenách akcií.

PKN Orlen

Naopak akciím rafinérské společnosti PKN Orlen, matce Unipetrolu, bych doporučoval se spíše vyhnout. Akcie zažily v uplynulých měsících výrazné zhodnocení, přičemž jedním z důvodů byl nákup akcií polským státem přes společnost PERN. Hodnotové ukazatele již nejsou pro současnou cenu akcií adekvátní. Zároveň si společnost užívá relativně nadstandardních rafinérských marží, které jsou důvodu vysokých kapacit v Evropě pravděpodobně neudržitelné. Negativně může působit také rostoucí export rafinérských produktů z USA.

 

Autor: Martin Pavlík, portfolio manažer Conseq Investment Management a. s.

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Investiční kalkulátor

Chci si naspořit:
V časovém horizontu:
1 rok
40 let
Průměrné zhodnocení:
2 %
7 %
Potřebná měsíční
spořící částka:
0
Chci více informací