Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Devizové intervence ČNB – leden 2017, devizové rezervy – únor 2017


08.03.2017

Oficiální data ČNB potvrzují, že letos v lednu byly realizovány devizové intervence v historicky rekordním objemu 14,5 miliardy euro. Údaje o vývoji devizových rezerv pak naznačují, že únorový objem devizových intervencí by mohl činit zhruba 8,5 miliardy euro, což by byl druhý nejvyšší měsíční objem od zavedení kurzového závazku ČNB.

Na trhu jsou nakumulovány obrovské sázky na budoucí posílení české měny: v důsledku tohoto jednostranného nastavení trhu tak může dojít k tomu, že koruna bude mít ve skutečnosti bezprostředně po ukončení kurzového závazku problém vůči euru posílit. 

Údaj o historicky rekordním objemu devizových intervencí za letošní leden není překvapivý. Vysoký objem byl patrný jak na údajích o vývoji pohledávek ČNB vůči zahraničí, tak o vývoji devizových rezerv. Velkou intervenční aktivitu centrální banky naznačoval i samotný pohled na vývoj na finančním trhu. Výrazný objem devizových intervencí byl dle všeho realizován i letos v únoru: na základě údajů o vývoji bilance ČNB odhaduji únorový objem devizových intervencí okolo 8,5 miliardy euro, což by byl druhý nejvyšší měsíční objem právě po letošním lednu. Oficiální data za únor budou publikována počátkem dubna. ČNB musí intervenovat ve výrazných objemech, aby korunu udržela nad úrovní 27 za euro, tedy nad úrovní deklarovanou ve svém kurzovém závazku. 

Česká měna je od počátku letošního roku v hledáčku hráčů na devizovém trhu. Důvodem je růst míry inflace v české ekonomice a s ním související očekávání blížícího se konce kurzového závazku české centrální banky. Trhy spekulují na ukončení kurzového závazku ČNB v průběhu letošního druhého čtvrtletí, respektive možná již na počátku dubna. Objem spekulativních pozic, jež sázejí na budoucí posílení koruny, od počátku letošní roku výrazně vzrostl. Velký objem naakumulovaných spekulativních pozic může vést k tomu, že po uvolnění kurzového závazku bude trh korunami obrazně řečeno zavalen. Česká měna proto může být v prvních dnech a týdnech po ukončení kurzového závazku rozkolísaná, jakkoliv je fundament české ekonomiky argumentem ve prospěch posilování koruny. Také ČNB z tohoto důvodu předpokládá, že se po ukončení kurzového závazku žádné enormní posílení české koruny vůči euru nemusí konat, respektive že lze předpokládat výkyvy kurzu koruny vůči euru na obě strany od úrovně 27.


Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice