Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI ve zpracovatelském průmyslu za prosinec 2021


16.01.2022

 Situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu se dle průzkumu PMI v závěru loňského roku výrazně zlepšila a souhrnný indikátor PMI v prosinci vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského srpna. Na zpracovatelský průmysl v závěru roku příznivě působilo zmírnění problémů v dodavatelských vztazích, jež souběžně vedlo k zrychlení tempa růstu výroby a nových zakázek. Zpracovatelský průmysl i nadále hlásí silný růstu nákladů a prodejních cen, v samotném prosinci ale byly cenové tlaky méně výrazné než v předchozích měsících.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v prosinci vzrostl z úrovně 57,1 na 59,1, což je nejvyšší hodnota od loňského srpna.

Finanční trh očekával stagnaci celkového indikátoru PMI na úrovni 57,1.

Indikátor PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu vzrostl druhý měsíc v řadě.

Na zpracovatelský sektor příznivě působí zmírňující se problémy v zásobování, o čemž v minulých týdnech svědčily také zprávy přicházející z odvětví výroby automobilů.

Souběžně s poklesem problémů v dodavatelských vztazích došlo ke zrychlení růstu výroby a nových zakázek: dle prosincového průzkumu byl růst v obou případech nejsilnější od loňského srpna.

Vývoj na straně zásobování, tedy otázka dodávek potřebných surovin a komponent, bude pro zpracovatelský průmysl klíčovým faktorem i do dalších měsíců.

Z tohoto pohledu by bylo předčasné konstatovat, že problémy pozorované po velkou část loňského roku jsou již za námi.

Nicméně, prosincový PMI průzkum ukazuje, že se v prosinci zvýšil také optimismus tuzemských průmyslových výrobců ohledně očekávaného vývoje pro příštích dvanáct měsíců, příslušný indikátor se vyšplhal na nejvyšší úroveň od loňského srpna.

Zmírnění problémů na straně zásobování vede k poklesu tempa růstu nákladů, nicméně tempo růstu nákladů bylo i v prosinci z historického pohledu nadprůměrné a svižným tempem pokračoval růst prodejních cen.

Pokud se ale situaci na straně zásobování podaří stabilizovat, respektive dále zlepšit, tak by šlo o faktor, jenž bude působit ve směru zmírnění růstu nákladů v tuzemském zpracovatelském průmyslu.

Prosincový průzkum PMI hlásí, že situace v tuzemském průmyslu je lepší, než se čekalo: zmírňují se problémy na straně zásobování, zrychluje se růst výroby a nových zakázek, což zároveň vede k růstu zaměstnanosti v tomto důležitém sektoru české ekonomiky.

Výrazněji, než se čekalo, se PMI v prosinci zlepšil také v Maďarsku a Polsku, příznivá překvapení jsou tak patrná napříč středoevropským regionem.

Uspokojivé fungování dodávek potřebných komponent a zejména polovodičů pro automobilky bude klíčovým faktorem pro situaci v tuzemském průmyslu i v dalších měsících a obecně v celém letošním roce.

Stabilizace na straně zásobování zároveň povede ke zmírnění cenových tlaků, jimž tuzemský zpracovatelský průmysl čelí.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice