Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI ve zpracovatelském průmyslu za říjen 2021


09.12.2021

 Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v říjnu dále zpomalil, když souhrnný indikátor PMI klesl na svou nejnižší úroveň od loňského listopadu. Na zpracovatelský průmysl dopadá trvající nedostatek potřebných komponent a surovin, což v říjnu dle průzkumu PMI vedlo k poklesu jak výroby, tak nových zakázek. Zpracovatelský průmysl zároveň hlásí zrychlení růstu jak nákladů, tak prodejních cen.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v říjnu klesl z úrovně 58,0 na 55,1, tedy nejníže od loňského listopadu.

Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 56,8.

Jakkoliv úroveň 55,1 není sama o sobě špatná, tak průzkum PMI vysílá varovné signály ohledně dopadů nedostatku surovin a materiálu na výrobu a nové zakázky, postiženo je především odvětví výroby automobilů, z něj se ovšem problémy přelévají do navazujících odvětví zpracovatelského průmyslu.

Průzkum PMI hlásí pro letošní říjen meziměsíční pokles výroby, poprvé od loňského června, a také pokles nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu, k němuž došlo poprvé od loňského srpna.

Uzavírky či výpadky ve výrobě, související s nedostatkem potřebných surovin a komponent, vedou i k poklesu nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu skrze slabší nákupní aktivitu v případě firem, jejichž výroba je utlumena.

Zároveň pokračuje růst cen jak nákladů, tak prodejních cen ve zpracovatelském průmyslu – říjnový PMI průzkum hlásí zrychlení tempa růstu u obou cenových skupin.

Celkově lze konstatovat, že situace v průmyslu i nadále přispívá ke kumulaci inflačních rizik v tuzemské ekonomice.

ČNB na růst cenových tlaků reaguje zvyšováním svých úrokových sazeb a další takový krok lze čekat na zasedání bankovní rady tento čtvrtek.

Signály o zpomalení či dokonce přímo o poklesu výroby a nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu budou ale zároveň jedním z faktorů, jež bankovní radu povedou k diskusi, zda znovu zopakovat razantní zářijové zvýšení úrokových sazeb anebo zda přejít ke zvyšování úroků v mírnějších krocích. 

Na evropský zpracovatelský průmysl nepříznivě dopadají výpadky v dodávkách potřebných komponent a surovin, což platí jak o středoevropském regionu, tak o západní Evropě.

Souběžně s tím pokračuje růst cenových tlaků jak ve zpracovatelském sektoru, tak v ekonomikách jako celku.

Zpožďování dodávek bude mít na průmyslovou výrobu a na vývoj nákladů dle všeho vliv přinejmenším i ve zbytku letošního roku, otázka obnovení dodávek potřebných komponent a zejména pak polovodičů pro automobilky je pro další vývoj v evropském průmyslu klíčová.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice