Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Maloobchodní tržby v ČR za červen 2021


07.08.2021

 Tuzemský maloobchod pokračuje v oživení: červnový růst tržeb byl silnější, než se čekalo, otevření prodejen zákazníky láká k nákupům, jež v předchozích měsících museli kvůli uzavírkám často odkládat.

V červnu rostly především prodeje počítačů a telefonů, kosmetiky a toaletního zboží, a oděvů a obuvi.

Kromě stále poměrně příznivé meziroční srovnávací základny se na růstu maloobchodních tržeb projevuje chuť spotřebitelů utrácet, tato chuť je podpořena mimo jiné situací na trhu práce.

Maloobchodní tržby vykázaly v červnu neočištěný meziroční růst o 7,2 %, zatímco trh očekával nárůst o 5,4 %.

Kalendářně očistěný meziroční růst tržeb činil 7,1 %.

Jde sice o pomalejší růst než v květnu, kde bylo meziroční tempo revidováno z 16,5 % na 18,5 %, vysvětlení jde ale především na vrub meziroční srovnávací základny, jež byla v červnu méně příznivá, než v předchozích třech měsících.

Znovuotevření prodejen, k němuž došlo v květnu, vede spolu s dobrou náladou spotřebitelů a jejich chutí utrácet k růstu maloobchodních tržeb a také k růstu tržeb za služby jako jsou ubytování, stravování a pohostinství.

V červnu z hlediska růstu dominovaly prodeje počítačů a komunikačních zařízení, jež si meziročně připsaly 24 %, dvouciferné tempo růstu vykázaly také prodejny s kosmetickým a toaletním zbožím a prodeje oděvů a obuvi.

Prodejů skrze internet a zásilkové služby v červnu meziročně vzrostly o 14,5 %: u této formy prodejů začal v letošním druhém čtvrtletí nepříznivě působit efekt vysoké meziroční srovnávací základny, neboť s příchodem pandemie, tedy od loňského března, prodeje přes internet silně rostly a také letošní červen byl meziročně porovnáván s hodně vysokou základnou.

Růst 14,5 % je ale i tak v porovnání s ostatními formami prodeje nadprůměrný a lze předpokládat, že nákupy přes internet si svou popularitu udrží a budou se dále rozvíjet.

Prodeje motorových vozidel v červnu vzrostly meziročně o 17,7 % a dvouciferný růst by si měly udržet i v dalších měsících, obecně po zbytek letošní roku.

Silnému růstu prodejů motorových vozidel bude pomáhat jak nízká srovnávací základna, tak chuť zákazníků utrácet i v tomto segmentu.

Za celý rok 2020 klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel v neočištěném vyjádření o 0,7 %.

Za letošní první pololetí byl vykázán meziroční růst maloobchodních tržeb o 3,3 % a ve znamení růstu tržeb by měla být i druhá polovina roku, takže celoroční růst maloobchodních prodejů by měl být letos velmi slušný.

Spotřeba domácností bude jedním z klíčových tahounů obnovení růstu české ekonomiky v letošním roce.

 

Autor: Radomír Jáč. hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice