Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průmyslová výroba v ČR za duben 2021


10.06.2021

Průmyslová výroba vykázala letos v dubnu rekordní meziroční růst na úrovni 55,1 %, jenž pramení hlavně z nízké srovnávací základny, neboť loni v dubnu výroba zkolabovala v souvislosti s uzavírkami zavedenými s první vlnou pandemie.

Silný růst průmyslové výroby byl letos v dubnu doprovozen robustním růstem nových zakázek, jež šly meziroční nahoru o 90 %. Tahounem růstu jsou tržby a objednávky ze zahraniční, silná je ale i domácí poptávka.

Meziroční výkon v průmyslu za letošní duben, ať již hovoříme o výrobě, tržbách či nových zakázkách, byl tažen výjimečnými statistickými faktory, ty ale budou hodně příznivě působit také v květnu a obecně budou přispívat k meziročnímu růstu výkonů tuzemského průmyslu i v dalších měsících.

Průmyslová výroba v dubnu vzrostla meziročně o 55,1 %, zatímco finanční trh očekával růst zhruba o 52,5 %.

Jde o rekordní růst výroby, jenž se vymyká normálu: meziroční dynamika byla letos v dubnu podpořena skutečností, že před rokem, tedy v loni dubnu, na tuzemský průmyslu tvrdě dolehly uzavírky související s první vlnou pandemie.

Právě letošní duben z těchto statistických efektů profitoval nejvíce, efekt nízké srovnávací základny ale bude velmi silný také v případě květnových dat a srovnávací základna bude na meziroční výkon tuzemského průmyslu příznivě působit po většinu zbývajících měsíců letošního roku.

Tahounem růstu průmyslové výroby bylo v dubnu odvětví motorových vozidel, kde výroba meziročně vzrostla o těžko představitelných 446,5 %, což samo o sobě tlačilo průmyslovou výrobu jako celek k růstu o 25,3 procentního bodu.

Jak ve svém komentáři poznamenal i ČSÚ, automobilový průmysl jede naplno i přes nedostatek některých komponent a silný růst výroby motorových vozidel má v případě české ekonomiky příznivý dopad na navazující odvětví, tedy na příslušné dodavatele.

Odvětví výroby motorových vozidel zároveň za duben hlásí meziroční růst nových zakázek o 363,6 %, přičemž zahraniční zakázky vzrostly o 376,9 %

Letošní duben je ve znamení extrémně silného meziročního růstu průmyslové výroby napříč Evropou, neboť stejný měsíc loňského roku představuje díky tehdejším uzavírkám velmi nízkou srovnávací základnu pro meziroční srovnání.

Odhady meziročního výkonu jsou v takových podmínkách velmi obtížné, dubnový růst tuzemské průmyslové výroby vyšel v tomto kontextu relativně blízko tržním očekáváním, byť se bavíme o rozdílu zhruba dvou a půl procentního bodu.

Velmi silný meziroční růst výroby a dalších ukazatelů by měl tuzemský průmysl vykázat i v květnu a nízká srovnávací základna přispěje k pozitivnímu meziročnímu výkonu i v dalších měsících.

Jestliže za rok 2020 jako celek tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 %, tak data za duben naznačují, že se letos dočkáme dvouciferného růstu průmyslové výroby.

Aktuálně pro letošek očekávám celoroční růst průmyslové výroby v oblasti 12,5 %, na hodně divoké číslo s případnými dopady na celoroční výhled se ale musíme připravit přinejmenším také u statistiky o výkonu tuzemského průmyslu za letošní květen.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice