Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra v ČR za květen 2021


30.05.2021

Důvěra v tuzemské ekonomice se v květnu opět výrazně zlepšila a vzrostla na nejvyšší úroveň od prosince 2019. Ke zlepšení důvěry došlo ve všech podnikatelských odvětvích a znatelně se zlepšila nálada také mezi spotřebiteli.

Výrazně se zlepšila důvěra ve službách, kde na sentiment podnikatelů příznivě dopadá avizované anebo už i probíhající uvolňování uzavírek spojených s pandemií. Uvolňování protipandemických restrikcí vedlo spolu se zlepšujícími se zprávami z ekonomiky k prudkému růstu spotřebitelské důvěry, příslušný ukazatel byl v květnu nejsilnější od loňského února.

Důvěra v tuzemské ekonomice se v květnu vyšplhala na nejvyšší úroveň od závěru roku 2019, přičemž se zlepšila nálada jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli. Mezi podnikateli se důvěra zlepšila ve všech odvětvích, zejména ale ve službách a maloobchodu.

Služby a maloobchod se díky avizovanému a částečně již probíhajícímu uvolňování uzavírek postupně vracejí k normálnějšímu fungování, což má na náladu v těchto odvětvích zásadní dopad.

Důvěra se zlepšuje také v průmyslu a stavebnictví. Důvěra v průmyslu se vyšplhala na nejsilnější úroveň od prosince 2017, zlepšilo se hodnocení současné ekonomické situace a poptávky, včetně zahraniční poptávky.

Naopak méně silný než v dubnu je v průmyslu výhled ekonomické situace a exportů do dalších měsíců, z historického pohledu jde ale stále o vysoké úrovně.

Květnový průzkum podnikatelské důvěry také ukazuje, že podnikatelé v průmyslu i ve službách očekávají pro příští měsíce silný růst cen, v případě průmyslu je očekávaný vývoj prodejních cen na nejvyšší úrovni od června 2011.

Očekávaný cenový vývoj v průmyslu a ve službách je připomínkou, že vyšší inflace se v české ekonomice stává žhavým tématem, na něž je centrální banka připravena reagovat zvýšení úrokových sazeb.

Důvěra mezi spotřebiteli je nejsilnější od loňského února, patrný je pokles obav ze zhoršení celkové ekonomické situace v příštích dvanácti měsících, klesly též obavy z nezaměstnanosti.

Květnový růst důvěry v české ekonomice asi není překvapivý: ukazuje, jak důležitý je vývoj na poli pandemie včetně vakcinace a s ním související schopnost uvolňovat omezení, jež dopadají do života jak podnikatelů, tak spotřebitelů.

Důležitý je také příznivý vývoj na poli pandemie a vakcinace u našich hlavních obchodních partnerů s pozitivním dopadem na ekonomickou aktivitu.

V celoročním vyjádření by si HDP České republiky mohl letos dle našich odhadů připsat zhruba 3,3 %, výhled ale v souvislosti s pandemií stále zůstává poměrně nejistý, přinejmenším co se týče možnosti predikovat konkrétní číslo na straně růstu HDP.

Druhé čtvrtletí bude každopádně ve znamení návratu HDP k mezikvartálnímu růstu a statistické efekty nízké srovnávací základy ve druhém čtvrtletí povedou k robustnímu meziročnímu růstu výkonu české ekonomiky.

Očekávaní cenového růstu v průmyslu a ve službách zároveň povede bankovní radu ČNB k debatě o možností zvýšení úrokových sazeb zřejmě již na červnovém zasedání, nejpozději by měl tento krok, tedy zahájení cyklu zvyšování úroků, přijít na měnově-politickém zasedání bankovní rady v srpnu.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice