Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR za červenec 2020


10.08.2020

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu soudě dle průzkumu PMI i nadále klesá a situace v tomto sektoru české ekonomiky začíná zaostávat za vývojem v Polsku a Maďarsku. Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v červenci sice vzrostl na nejvyšší úroveň od loňského března, přesto ale PMI setrvává v oblasti signalizující pokles celkové aktivity. Dle průzkumu PMI se výroba v tuzemském zpracovatelském průmyslu již vydala k růstu, nové objednávky ale stále klesají, jakkoliv se tempo poklesu zmírnilo. V tuzemském zpracovatelském průmyslu dále klesá zaměstnanost, zlepšila se ale očekávání výroby ve výhledu na příštích dvanáct měsíců a tato očekávání jsou nejsilnější od října roku 2018. Nadále očekávám, že se indikátor PMI v průběhu letošního třetího čtvrtletí přehoupne do růstového teritoria, tedy že překoná hranici padesáti bodů, která odděluje růst a pokles aktivity.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, vzrostl v červenci z hladiny 44,9 na úroveň 47,0, zatímco finanční trh očekával nárůst na 49,8. Indikátor PMI tak v případě tuzemského průmyslu zaostal za očekáváním, a také za mírou nárůstu příslušného indikátoru v Německu a v eurozóně jako celku. Výsledek je zklamáním i v porovnání s Polskem, kde se PMI vyšplhal na úroveň 52,8, a také s Maďarskem, kde se PMI též přehoupl přes padesátibodovou úroveň, konkrétně na 50,8.

Tuzemské firmy i nadále zápolí se slabou poptávkou, příznivou zprávou z červencového PMI průzkumu je ale zlepšení očekávání, co se týče růstu výroby v příštích dvanácti měsících. Průmysl a obecně ekonomika jako celek se zvedají z otřesu, jenž způsobil koronavirus a s ním související omezení ve výrobě, službách a ve fungování společnosti jako takové.

Jakkoliv dění okolo koronaviru bude představovat nejistotu i do dalších měsíců, tak očekávám, že i tuzemský průmysl v průběhu letošního třetího čtvrtletí vykáže nárůst indikátoru PMI nad klíčovou úroveň padesáti bodů tak, jak se to v červenci podařilo Polsku, Maďarsku a také eurozóně jako celku.

Poté, co předběžný údaj o HDP za letošní druhé čtvrtletí vykázal mírnější pokles české ekonomiky, než se čekalo, působí červencový PMI průzkum z tuzemského zpracovatelského průmyslu jako zklamání. Přesto jsme ale již v situaci, kdy průmyslová výroba na meziměsíční bázi roste, v meziročním vyjádření ovšem bude klesat dle všeho i po celý zbytek letošního roku a poptávka má stále výrazný prostor kam se zlepšovat, po kolapsu způsobeném koronavirem.

Pro celý rok 2020 očekávám pokles průmyslové výroby blízký úrovni 9 %, k meziročnímu růstu se tuzemský průmysl vrátí až v roce 2021.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice