Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Maloobchodní tržby v ČR za květen 2020


09.07.2020

Tuzemský maloobchod v květnu příjemně překvapil: meziroční pokles tržeb byl nepatrný a po očištění o kalendářní vlivy prodejci dokonce zaznamenali meziroční růst tržeb. Zmírnění meziročního poklesu maloobchodních tržeb bylo pro květen očekáváno s tím, jak se díky odstraňování omezení souvisejících s koronavirem otevíraly obchody a další provozovny, vykázaný výsledek nicméně předčil i ta nejoptimističtější očekávání. Dařilo se především prodejům nepotravinářského zboží, zejména výrobků pro domácnost, kde spolu s otevřením obchodů zjevně zafungoval efekt odložené spotřeby.

Maloobchodní tržby v květnu klesly meziročně o 0,7 %, zatímco trh očekával pokles o 6,4 %. Letošní květen měl o dva pracovní dny méně než stejný měsíc loňského roku a pokud prodeje očistíme o kalendářní vlivy, tak maloobchodní tržby za letošní květen vykazují meziroční růst o 2 %. Dařilo se především prodejcům nepotravinářského zboží a v prvé řadě výroků pro domácnost, kde tržby vzrostly o 15,2 %. Ostatní prodejci naopak zápolili spíše s poklesem tržeb: za zmínku stojí oděvy a obuv, kde tržby meziročně spadly o 21 %.

Z hlediska forem prodeje stojí za zmínku meziroční růst tržeb o 33,6 % v případě prodejů přes internet a zásilkové služby. Oproti dubnovému růstu o 49 % ale prodeje přes internet a zásilkové služby v květnu vykázaly zpomalení meziroční dynamiky, což souvisí s tím, jak se zákazníci mohli vrátit do kamenných prodejen.

Celkově lze říci, že maloobchodní tržby za letošní květen přinesly příznivé překvapení, detailní pohled ale ukazuje poněkud nevyrovnaný výsledek.

Jasným vítězem jsou prodeje výrobků přes domácnost, zatímco ostatní sortiment ve většině případů stále zápolil s poklesem tržeb.

Samostatnou kapitolou je meziroční propad prodejů motorových vozidel o 38,3 %. Jde sice o zmírnění po meziročním propadu o 46,9 % v dubnu, nicméně je vidět, že prodejci motorových vozidel narážejí na propad poptávky.

Nepříznivou roli v případě prodejů motorových vozidel hrají nejistoty ohledně dalšího vývoje celkové situace v ekonomice a finanční situace domácností.

Dá se říci, že zatímco například u prodejů oděvu, obuvi či výrobků pro rekreaci a sport lze do dalších měsíců čekat oživení, tak prodeje motorových vozidel budou narážet na horší situaci a nejistoty v ekonomice i v dalších měsících.

Maloobchod v případě května přinesl příznivé překvapení i v dalších evropských ekonomikách – z nedávno zveřejněných čísel lze zmínit Maďarsko, Německo a eurozónu jako celek.

Spotřebitelé jsou díky znovuotevření obchodů při chuti -  meziměsíční nárůst tržeb v českém maloobchodě v květnu činil 11,6 %.

Vývoj v dalších měsících ale pravděpodobně nebude přímočarý: prodeje výrobků pro domácnost si těžko udrží patnáctiprocentní růst vykázaný letos v květnu, na druhou stranu položky jako oděvy, obuv či kosmetika mají prostor pro nárůst prodejů.

Významným faktorem také může být vyšší opatrnost spotřebitelů, co se výdajů týče, kvůli nejistotám ohledně budoucnosti, tedy ohledně své finanční situace.

Je otázkou, nakolik je vůbec možné odhadnout výsledek maloobchodu za celý letošní rok. Nicméně, zdá se, že po loňském růstu maloobchodních tržeb (kromě motorových vozidel) o 4,8 % letos zřejmě směřujeme k celoročnímu poklesu. Za prvních pět měsíců letošního roku hlásí maloobchod kumulativní pokles tržeb o 1,3 %.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice