Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Dekádní bilance České národní banky


31.01.2017

V období mezi 11. a 20. lednem vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí bezmála o 169 miliard korun (tedy téměř o 6,25 miliardy euro). Data o vývoji bilance ČNB naznačují, že centrální banka musela v prvních třech týdnech intervenovat v masívních objemech, aby udržela korunu nad úrovní 27 za euro. Pro připomenutí: v prvních deseti dnech letošního roku vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí bezmála o 190 miliard korun (7 miliard euro). Za první tři lednové týdny tak růst pohledávek činil zhruba 13,25 miliardy euro a objem devizových intervencí za letošní leden může být snadno přinejmenším dvojnásobný oproti dosavadnímu měsíčnímu rekordu, jimž bylo 7,5 miliardy euro v listopadu 2013.

Vyšší než očekávaná inflace, reportovaná pro závěr roku 2016, vedla na trhu k nárůstu spekulací na ukončení kurzového závazku již v průběhu letošního druhého čtvrtletí. 

Velmi důležité informace ohledně aktuálního stavu úvah ČNB přijdou příští týden: ve čtvrtek 2. února se koná zasedání bankovní rady, kdy bude zveřejněna i čerstvá makroprognóza ČNB, jež bude následně detailně prezentována v pátek 3. února. Další týden, konkrétně v pátek 10. února, pak vyjdou data o inflaci za letošní leden. Tato data napoví, zda se již dostáváme do období, kdy se inflace bude nacházet výrazněji nad úrovni dvouprocentního inflačního cíle, anebo zda se po zrychlení v posledních měsících loňského roku situace na straně růstu spotřebitelských cen trochu zklidňuje. 

V tuto chvíli trhy jednoznačně sázejí na scénář ukončení kurzového závazku už v průběhu letošního jara. Nicméně, objem spekulativních pozic, jež sázejí na posílení koruny, je již skutečně ohromný. Po uvolnění kurzového závazku tak může na trhu vzniknout přetlak a koruna může být rozkolísaná, respektive její posílení vůči euru se nemusí dostavit až tak snadno a rychle, jakkoliv samotný fundament české ekonomiky ve prospěch posílení koruny hovoří.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice