Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Conseq Globální penzijní akciový fond: Sázíme na rozvíjející se trhy


27.01.2017

Většině akciových trhů se v roce 2016 dařilo, což umožnilo dosáhnout Globálnímu penzijnímu akciovému účastnickému fondu pěkného ročního zhodnocení ve výši 10,8 %.

V průběhu roku došlo k několika pro investory zajímavým událostem. Naplno se rozhořel konflikt v Sýrii, obyvatelé Velké Británie se rozhodli pro vystoupení z Evropské Unie a američtí voliči zvolili D. Trumpa 45. prezidentem. Překvapivě žádná uvedená událost neměla déletrvající negativní dopad na akciové trhy. V průběhu roku nastal také obrat na trzích s komoditami, což se v druhé polovině roku začalo promítat do růstu inflační tlaků, který patrně inspiroval investory k nahrazení nízko úročených dluhopisů akciemi.

Velice dobře se vedlo americkým akciím, jejichž výkonnost ve Fondu byla navíc umocněna posílením amerického dolaru. Jmenujme například akcie výrobce stavebních strojů Caterpillar (meziročně +40,6 %), banky Goldman Sachs (34,8 %), ropný gigant Chevron (34,8 %), Berkshire Hathaway (27,2 %) nebo Wal-Mart (16,2%).

Evropa řešící mnoho problému jakoby stála stranou zájmu investorů. Index DJ STOXX 600 si připsal pouze 2 %. K dobré výkonnosti Fondu nejvíce přispěly akcie Siemens (30,0 %), Schneider Electric (25,8 %), SAP (12,9 %) nebo s třiceti dvou procentním zhodnocením akcie ETF zaměřeného na evropské banky, zakoupené před referendem o BREXITu. Výkonnost zbylých evropských akcií se již pohybovala v průměru okolo 2 %. Vyplatilo se také štědré zastoupení rozvíjejících se trhů (index MSCI Emerging markets 11,9 %). Zde se například povedl nákup a následný prodej akcií ETF zaměřeného na turecké akcie, což vyneslo pěkných 21 %.

Nejvíce zastoupený region ve Fondu, střední Evropa, těžila z rostoucích rizik ve východní Evropě, přičemž bylo například zapomenuto mnoho negativních kroků, ke kterým přistoupila nová polská vláda pod vedením nacionalistické strany PiS. K  akciím, které přispěly k dobré výkonnosti fondu, pařily akcie Moneta Money Bank. Od květnového primárního úpisu (IPO) si připsaly krásných 22 %. I přes předloňskou havárii v litvínovské rafinérii se loni dařilo akciím Unipetrolu. Za téměř patnáctiprocentním zhodnocením stojí vysoké vyplacené pojistné plnění za škody způsobené výšeuvedenou havárii a také přetrvávající vysoké rafinérské a petrochemické marže. Dobrou výkonnost vykázaly i akcie realitní společnosti Atrium (25 %), Petrom (33 %) nebo výrobce bílého zboží Gorenje (30,3 %). Naopak lepší výkonnosti portfolia bránil propad akcií Vienna Insurance Group. Při současných inflačních tlacích a očekávaném růstu požadovaných výnosů však věříme, že v 2017 bude jednou z nejvýrazněji ziskových akcií.

Pro rok 2017 máme pozitivní výhled na akciové trhy. Podporou bude rotace z nízko úročených dluhopisů, zvýšené vládní výdaje do infrastruktury nebo solidní růst ekonomik. Výhledově věříme a dle dlouhodobého horizontu a povahy Fondu nyní upřednostňujeme akcie rozvíjejících se trhů vůči trhům vyspělým. Pozitivní růstový diferenciál rozvíjejících se zemí, spolu s doháněním vyspělých zemí v mnoha oblastech, povede k růstu zisků korporací, což by se mělo přetavit v růst cen akcií.

 

Autor: Martin Pavlík, portfolio manažer Conseq Investment Managment a.s.

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice