Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra v ČR za březen 2020


28.03.2020

Březnový průzkum podnikatelské a spotřebitelské důvěry je prvním lakmusovým papírkem pro sledování dopadu koronaviru na českou ekonomiku. Březnový průzkum hlásí propad důvěry mezi podnikateli i spotřebiteli, což není překvapivé zjištění. Zásadní pro další vývoj bude, kdy se podaří dostat šíření koronaviru pod kontrolu, pandemie bude ale mít obecně viditelně negativní dopad na aktivitu v české ekonomice přinejmenším po celé letošní jaro.

Celková důvěra v tuzemské ekonomice v březnu klesla na nejnižší úroveň od října 2013. Zhoršila se jak podnikatelská důvěra, tak nálada mezi spotřebiteli, což ve stínu dopadu koronaviru bohužel není nijak překvapivé zjištění. V případě podnikatelské důvěry je pokles důvěry hlášen v průmyslu, obchodu a službách, důvěra ve stavebnictví zatím zůstala beze změny. Lze nicméně čekat, že dění spojené s koronavirem negativně dopadne i na stavebnictví.

V průmyslu je nálada nejhorší od června roku 2013. Hodnocení stávající situace v průmyslu není v porovnání s únorem až tak špatné, například hodnocení poptávky se mírně zlepšilo, dolů ale zamířila očekávání ohledně vývoje do dalších měsíců. Důvěra mezi spotřebiteli klesla na nejnižší úroveň od února roku 2014. Spotřebitelé se obávají zhoršení jak celkové ekonomické situace, tak jejich vlastní finanční situace.

Březnový průzkum důvěry v tuzemské ekonomice je vůbec prvním indikátorem dopadu koronaviru na náladu podniků a domácností. V samotném březnu se může na jednu stranu mísit určitá panika spojená s prvotní vlnou špatných zpráv a nejrůznějších omezení v celé společnosti, na druhou stranu se ale dopad koronaviru na ekonomickou aktivitu začne výrazněji projevovat až v dalších měsících.

Zhoršování nálady v tuzemské ekonomice tak lze čekat i do dalších měsíců. Pro letošní druhé čtvrtletí jako celek je nutno počítat s viditelným mezičtvrtletním poklesem HDP. Klíčové samozřejmě bude, kdy se podaří pandemii dostat pod kontrolu – jak zejména zde u nás a obecně v Evropě, tak i v dalších částech světa.

Coby tlumiče budou na ekonomiku působit opatření přijímaná vládou a Českou národní bankou: tyto nástroje následně pomohou k oživení ekonomické aktivity, až se omezení spojená s koronavirem uvolní. Pomyslnou „alfou a omegou“ bude ovšem právě vývoj na poli koronaviru samotného a otázka možnosti návratu života lidí i ekonomiky k pomyslnému normálu, byť tento návrat bude zřejmě pozvolný.

 

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice