Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Nezaměstnanost v ČR za únor 2020


09.03.2020

Míra nezaměstnanosti v únoru klesla na 3,0 %, když trh očekával, že míra nezaměstnanosti zůstane beze změny na lednové úrovni 3,1 %. Meziročně tak míra nezaměstnanosti v české ekonomice opět klesla o dvě desetiny procentního bodu, obdobně jako v předchozích pěti měsících.

Tuzemskému trhu práce se dařilo i v prvních měsících letošního roku, počet nezaměstnaných na úrovni mírně přes 227 tisíc znamená nejnižší únorovou hodnotu od roku 1997. V rámci Evropské unie si česká ekonomika s přehledem drží nejnižší úroveň míry nezaměstnanosti. V dalších měsících by měla míra nezaměstnanosti dále klesat díky příznivým sezónním faktorům s tím, jak se s příchodem jara více rozjedou práce v zemědělství, stavebnictví či cestovním ruchu. V jarních měsících, tedy v letošním druhém čtvrtletí, se míra nezaměstnanosti může přiblížit úrovni 2,5 %. Převis počtu volných pracovních míst nad počtem uchazečů o práci zůstává na velmi vysokých kladných hodnotách.

V průběhu roku ale může na českou ekonomiku dopadnout zpomalení globálního hospodářského růstu souvisejícího s koronavirem a meziroční pokles míry nezaměstnanosti se může obrátit směrem k růstu. Za celý rok 2019 činila průměrná míra nezaměstnanosti 2,8 % a šlo tak o šestý pokles celoroční průměrné nezaměstnanosti v řadě. V roce 2020 se ale pokles míry nezaměstnanosti zřejmě zastaví, vyloučit naopak nelze mírný nárůst celoročního průměru v řádu jedné či dvou desetin procentního bodu, tedy na 2,9 % či     3,0 %.

Trh práce reaguje na hospodářský cyklus se zpožděním a slabší růst HDP, pozorovaný v loňském roce, se na trhu práce začne projevovat spíše až letos, i tak by ale tento faktor sám o sobě zřejmě nepředstavoval nic dramatického. Dopad koronaviru na globální hospodářský růst ale bude negativní, čemuž se zřejmě nevyhne ani středoevropský region, českou ekonomiku nevyjímaje. Navíc již delší dobu platí konstatování, že nezaměstnanost v české ekonomice je už tak nízká, že nemá příliš prostoru kam se dále snižovat. Nicméně, pro nejbližší měsíce platí, že nezaměstnanost půjde postupně dolů čistě díky příznivým sezónním faktorům, jež jsou na trhu práce spojeny s příchodem jara.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice