Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI ve zpracovatelském průmyslu za únor 2020


04.03.2020

Indikátor PMI, mapující podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu, se v únoru vyšplhal na nejvyšší úroveň od loňského května. V tuzemském zpracovatelském průmyslu sice i nadále trvá útlum, indikátor důvěry v tomto sektoru české ekonomiky je ale nejvyšší za uplynulých devět měsíců. Je ovšem otázkou, nakolik se toto relativní zlepšování stavu v českém průmyslu udrží i v nejbližších měsících, neboť koronavirus může mít nepříznivý dopad jak na poptávku, tak na dodávky potřebných komponent a surovin v tomto odvětví.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, vzrostl v únoru z úrovně 45,2 na 46,5, což představuje nejvyšší hodnotu od loňského května. Nárůst indikátoru PMI odpovídá tržnímu očekávání a je také v souladu s nárůstem indikátoru PMI ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně a v sousedním Německu. Celkový PMI indikátor ve zpracovatelském průmyslu se zlepšil díky tomu, že se dle únorového průzkumu zmírnil pokles výroby i nových objednávek. V případě objednávek vykázal letošní únor nejslabší pokles od ledna roku 2019. Slabým objednávkám nicméně i nadále čelí strojírenství a automobilový průmysl, na exportní poptávce se začíná projevovat nepříznivý vliv silné koruny. Koronavirus se zatím projevuje nepříznivě především v zásobování a v dodávkách komponent potřebných pro další výrobu a zpracování. Obdobné problémy na straně dodávek hlásí také průmysl v eurozóně.

Problémy na straně dodávek jsou varováním, že dění spojené s koronavirem může mít nepříznivý dopad především na nabídkovou stránku ekonomiky, což je věc, kterou nelze nijak snadno vyřešit případným uvolňováním měnové politiky či rozpočtovým impulsem.

Finanční trhy napříč světem momentálně berou příznivé zprávy z ekonomiky s rezervou s tím, že dění spojené s koronavirem povede ke zpomalení ekonomické aktivity. Nálada investorů nicméně čerpá podporu z očekávání, že centrální banky a vlády začnou v případě potřeby do ekonomiky pumpovat peníze, z čehož by profitovaly i finanční trhy. I tuzemský finanční trh včetně kurzu koruny tak budou dnes reagovat především na náladu na globálních trzích a důvěra globálních hráčů v případný zásah ze strany autorit vede českou měnu k posílení.

Únorový průzkum z tuzemského zpracovatelského průmyslu přinesl pozitivní signály, očekávání do dalších měsíců jsou nejsilnější od loňského května, ačkoliv z historického pohledu jde stále o utlumenou úroveň. Pro nejbližší týdny až měsíce ale představuje velkou neznámou koronavirus s tím, že negativní dopad na dodávky a též na poptávku může ve zpracovatelském průmyslu vést k opětovnému prohloubení poklesu aktivity.

První dva měsíce letošního roku ale přinesly relativně příznivé signály ze zpracovatelského průmyslu jak v české ekonomice, tak v eurozóně, a pokud se dění spojené s koronavirem podaří dostat pod kontrolu, tak by se trendy ve zpracovatelském průmyslu mohly následně na příznivou trajektorii vrátit a ve zbytku letošního roku se na ní udržet.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice