Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Nezaměstnanost v ČR za listopad 2019


15.12.2019

Míra nezaměstnanosti zůstala v listopadu beze změny na úrovni 2,6%, v souladu s očekáváním finančního trhu. Meziměsíčně sice počet uchazečů nepatrně vzrostl o 771 osob na 197 289, což je ale nejnižší hodnota pro měsíc listopad od roku 1996. Meziročně míra nezaměstnanosti klesla o 0,2 procentního bodu, obdobně jako v říjnu. Míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstává velmi nízko a stále je nejnižší v rámci EU. Tuto pozici si česká ekonomika udrží i v dohledné době.

Na trhu práce se stále projevuje skutečnost, že tuzemská ekonomika operuje nad svým potenciálem a o zaměstnance je tak i nadále zájem. Prostor pro další meziroční pokles míry nezaměstnanosti se ale již vyčerpává a v samotném prosinci půjde nezaměstnanost nahoru v důsledku působení sezónních faktorů.

Míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstala v listopadu beze změny na úrovni 2,6 % v souladu s očekáváním. V meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti klesla o dvě desetiny procentního bodu, obdobně jako v říjnu. Nezaměstnanost v české ekonomice je již tak nízká, že nemá moc kam dále klesat.

Navíc, zpomalení tempa růstu HDP znamená, že se česká ekonomika přehřívá menší měrou, než tomu bylo v předchozích čtvrtletích a z tohoto pohledu postupně opadá tlak na další pokles míry nezaměstnanosti. V roce 2020 se meziroční pokles míry nezaměstnanosti zastaví a zejména ve druhém pololetí 2020 můžeme zaznamenat mírný meziroční nárůst nezaměstnanosti.

Zatím ale stále platí konstatování, že česká ekonomika i nadále operuje nad svým potenciálem a přetrvává tak výrazný převis volných pracovních míst nad počtem uchazečů o zaměstnání. V tomto smyslu jsme tedy stále vzdáleni situaci, v níž by se měla míra nezaměstnanosti začít viditelněji zvyšovat.

V roce 2018 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,2 %, průměr za celý letošní rok klesne na 2,8 %. V průběhu příštího roku se míra nezaměstnanosti zřejmě začne meziročně zvyšovat, tento nárůst bude ale velmi mírný a pozvolný: pro rok 2020 bych čekal průměrnou úroveň míry nezaměstnanosti 3,0 %.

Pro samotný prosinec lze očekávat, že sezónní faktory včetně ukončování kontraktů na dobu určitou či utlumení prací v odvětvích jako jsou stavebnictví a zemědělství povedou k nárůstu počtu uchazečů o práci. Tyto faktory nepříznivě působily i v listopadu, ovšem v prosinci bude jejich vliv viditelnější a míra nezaměstnanosti se může vyšplhat až na 3,0 %.

V průběhu roku 2020 sice míra nezaměstnanosti pod 3 % opět klesne, nicméně z pohledu celoročního průměru bude představovat nejnižší úroveň pro tuzemskou nezaměstnanost ve stávajícím hospodářském cyklu právě letošní rok a v roce 2020 se celoroční průměr již vydá mírně nahoru.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice