Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Ceny výrobců/PPI v ČR za červenec 2019


18.08.2019

Ceny průmyslových výrobců hlásí další zpomalení meziročního růstu. Za zpomalením růstu cen v průmyslu jsou zejména ceny ropy, ke zmírnění cenového růstu ale kromě rafinerského průmyslu přispěla i další odvětví. Zmírnění růstu výrobních cen hlásí také zemědělství, nicméně z této strany může o nadále přicházet tlak směrem k dalšímu růstu cen potravin pro konečné spotřebitele. Růst výrobních cen v průmyslu v červenci zpomalil o něco výrazněji, než co pro celé třetí čtvrtletí čeká ve své nedávno zveřejněné prognóze ČNB. Růst cen zemědělských výrobců zatím zůstává nad prognózou centrální banky.

Růst cen průmyslových výrobců v červenci v meziročním vyjádření zpomalil z 2,5 % na 2,1 % a je tak nepatrně slabší, než co očekával trh. Aktuální tempo růstu průmyslových cen je nejnižší od loňského května. Za zpomalením meziročního růstu průmyslových cen je zejména situace na trhu s ropou, jež se viditelně promítá i do nižších cen v chemickém průmyslu. Zmírnění cenového růstu ale hlásí i další průmyslová odvětví, za zmínku v tomto ohledu stojí počítače a elektronika či stroje a další zařízení.

V zemědělství růst výrobních cen v červenci klesl z 12,9 % na 12,1 %, k čemuž přispěl vývoj jak v živočišné, tak rostlinné výrobě. Nicméně, růst cen v zemědělství zůstává i tak velmi vysoký, což je důsledek loňského i letošního počasí. Růst cen zemědělských výrobců tak i nadále představuje faktor, jenž bude ve zbytku letošního roku dále tlačit nahoru ceny potravin pro konečné spotřebitele. ČNB pro celé třetí čtvrtletí čeká růst výrobních cen v zemědělství tempem 10,4 %. V případě průmyslových výrobců ČNB ve své prognóze z počátku srpna čekala pro letošní třetí čtvrtletí meziroční cenový nárůst 2,2 %.

Ceny výrobců ale asi nejsou tím hlavním faktorem, jenž aktuálně ovlivňuje úvahy centrálních bankéřů.

Bankovní rada ČNB si je každopádně vědoma skutečnosti, že zatímco vývoj v tuzemské ekonomice by hovořil pro další zpřísnění měnové politiky, tak vnější rizika jsou naopak argumentem pro opatrnost. Očekávám, že ČNB již své úrokové sazby měnit nebude, a je zde slušná pravděpodobnost, že úroky ČNB zůstanou beze změny i v průběhu roku 2020.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice