Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

HDP ČR - zpřesněné údaje za 1Q 2019


30.06.2019

Zpřesněné údaje o HDP hlásí silnější než původně vykazovaný meziroční růst české ekonomiky za letošní první čtvrtletí. Dle dnes zveřejněných údajů činil růst HDP v letošním prvním čtvrtletí 2,8 % a mírně tak zrychlil z meziročního růstu 2,7 %, jenž byl dle zpřesněných dat dosažen v závěrečném čtvrtletí roku 2018. Přesto ale předpokládám, že meziroční růst české ekonomiky bude v průběhu letošního roku zpomalovat a růst HDP za celý rok 2019 bude činit méně než 2,5 %, po růstu 2,9 % vykázaném v roce 2018.

Dle zpřesněných dat rostl HDP České republiky v letošním prvním čtvrtletí mezikvartálně o 0,6 % a meziročně o 2,8 %, když původně reportované údaje hlásily růst na úrovni 0,6 % mezičtvrtletně a 2,6 % meziročně. Zpřesněné údaje potvrzují, že hlavním tahounem růstu české ekonomiky je domácí poptávka, tedy spotřeba a investiční výdaje, zatímco příspěvek zahraničního obchodu se zhoršuje s tím, jak má slábnoucí růst v globální ekonomice nepříznivý vliv na exporty z české ekonomiky.

V samotném prvním čtvrtletí pak k mezičtvrtletnímu růstu HDP velmi výrazně přispěl nárůst zásob, což je faktor, jenž se v horizontu několika dalších čtvrtletích bude těžko opakovat a celková dynamika růstu HDP na mezičtvrtletní i meziroční úrovni může zpomalit. Pro zpomalení růstu české ekonomiky hovoří i situace na našich hlavních exportních trzích, především v eurozóně a konkrétně pak v Německu.

Dnes zveřejněná statistika sektorových účtů potvrzuje trend postupného poklesu míry zisku nefinančních podniků, do nějž se promítá postupná akcelerace růstu mzdových i nemzdových nákladů. V samotném prvním čtvrtletí se meziroční růst mzdových nákladů nefinančních podniků oproti závěru loňského roku zpomalil, zároveň ale klesla míra investic, což může být právě reflexí snižující se ziskovosti firem a méně příznivého vývoje na straně poptávky.

I nadále zastávám názor, že nižší ziskovost podniků by měla v určité míře letos, zejména ale v roce 2020 a v letech následujících, působit jako faktor, jenž bude působit proti dalšímu zrychlování růstu mezd. Míra zisku nefinančních podniků v letošním prvním čtvrtletí klesla na své nové mnohaleté minimum, i tak ale ziskovost tuzemských podniků zůstává v rámci Evropské unie nadprůměrná.

Konkrétně, míra ziskovosti tuzemských nefinančních podniků činila 46,3 %, přičemž v Evropské unii se tento ukazatel dlouhodobě pohybuje okolo 40 %.

Na straně domácností se v letošním prvním čtvrtletí zpomalil růst reálných příjmů, zároveň se ale snížila míra úspor a růst spotřeby domácností tak zůstal solidní. Vzhledem k situaci na trhu práce a též vzhledem k růstu nemzdových příjmů domácností lze předpokládat, že spotřeba domácností poroste velmi slušně i letos a zůstane tak jedním z klíčových faktorů růstu HDP jako celku.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice