Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Ceny výrobců / PPI v ČR za květen 2019


18.06.2019

Růst cen průmyslových výrobců v květnu opět překonal očekávání, v meziročním vyjádření ale i tak zpomalil z mnohaletého maxima. Rostou ceny elektřiny, v meziročním vyjádření se ale také zrychlil růst cen v potravinářském průmyslu. Růst cen potravinářských výrobků je podpořen také zrychlujícím růstem výrobních cen v zemědělství. Růst cen průmyslových výrobců směřuje nad prognózu ČNB, vyšší než očekávaný růst mohou ve druhém čtvrtletí vykázat také ceny v zemědělství.

Růst cen průmyslových výrobců v květnu v meziročním vyjádření zpomalil ze 4,3 % na 3,8 %. I tak byl ale cenový růst výraznější, než se čekalo: finanční trh pro samotný květen očekával růst cen průmyslových výrobců na úrovni 3,5 %. ČNB pro letošní druhé čtvrtletí očekávala růst cen průmyslových výrobců v průměru na úrovni 3,3 %: data za duben a květen naznačují, že prognóza centrální banky bude překonána ve smyslu vyšší inflace na straně průmyslových výrobců.

Pro připomenutí: meziroční růst cen průmyslových výrobců za letošní duben, jenž činil 4,3 %, byl nejsilnější od závěru roku 2011.

V zemědělství růst výrobních cen v dubnu zrychlil z 9,4 na 10,5 %. Růst cen v rostlinné výrobě se sice dále nezrychlil, zůstává však velmi výrazný na úrovni 16,0 %. V samotném květnu se zrychlil růst výrobních cen v živočišné výrobě, z 2,8 % na 5,4 %.

V tomto ohledu se potvrzuje předpoklad, že prudký růst cen v rostlinné výrobě se bude postupně přelévat i do vyšších cen v živočišné výrobě a v konečném důsledku bude pokračovat tlak směrem k růstu cen potravin pro koncové spotřebitele. ČNB pro celé druhé čtvrtletí čeká růst výrobních cen v zemědělství tempem 10 %: tento růst byl v průměru již takřka dosažen za duben a květen, červnový výsledek tak může vytáhnout cenový růst v zemědělství mírně nad prognózu ČNB.

Tahounem růstu cen v tuzemském průmyslu je řada faktorů: patří mezi ně vysoké využití výrobních kapacit a s ním související silný růst mezd, vliv na vývoj nákladů má také růst cen ropy. V zemědělství se projevují dopady sucha. Domácí poptávka v tuzemské ekonomice je stále dost silná na to, aby umožňovala výrobcům přenášet vyšší náklady na odběratele a finální spotřebitele.

Zprávy o růstu výrobních cen v zemědělství a průmyslu tak i nadále představují riziko ve směru výraznějšího růstu spotřebitelských cen. Celková inflace se velmi pravděpodobně udrží nad dvouprocentním cílem po celý zbytek letošního roku. Zároveň na tuzemskou ekonomiku teprve letos plnou měrou dopadne efekt zvýšení úroků ČNB, k němuž centrální banka přistoupila v průběhu roku 2018.

Proti spěchu při zpřísňování měnových podmínek v české ekonomice také vybízejí nejistoty ohledně globálního hospodářského vývoje a výhledu měnové politiky v USA a eurozóně. I nadále předpokládám, že sazby ČNB zůstanou po zbytek letošního roku beze změny, a že květnové zvýšení úroků zůstane pro rok 2019 v tomto ohledu ojedinělou změnou.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice