Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Česká ekonomika směřuje k zdravějšímu růstu. Američané zvýšili cla na dovoz z Číny


15.06.2019

Nečekaný vývoj obchodní politiky poslal akcie do červených čísel a květen se stal pro akcie dokonce nejhorším měsícem roku. USA totiž oznámily nová cla na Čínu a zakázaly spolupráci domácích firem s čínským gigantem Huawei. Česká ekonomika vykázala solidní mezičtvrtletní růst HDP 0,6 % a 2,6 % meziročně.

Události, které hýbou trhem:

  • Vyjednávání mezi USA a Čínou zatím ke kýženému výsledku nevedla. Od června navíc Američané zvýšili cla na dovozy z Číny v hodnotě 200 miliard dolarů z 10 % na 25 %. Navíc hrozí zavedení 25% cel na dalších 300 mld. USD čínských dovozů. Spojené státy zvýšily tlak na některé čínské technologické společnosti v čele s Huawei, který vedl k omezení přístupu těchto společností ke klíčovým technologiím amerických firem. Čína reagovala obdobně, a dokonce uvažuje o omezení vývozů vzácných zemin, které jsou nezbytné pro řadu odvětví průmyslu.
  • Jako blesk z čistého nebe zapůsobilo vyhlášení cel na mexické zboží dovážené do USA. Od 10. června by měly mexické exporty podléhat 5% clu. To každý měsíc vzroste o 5 procentních bodů až do výše 25 %. Podmínkou pro odstranění cel je zákrok Mexika vůči ilegální migraci. Jde o jedno z hlavních témat kampaně Donalda Trumpa. Třetí možná fronta Trumpových "obchodních válek" se týká dovozů evropských automobilů. Zde se lhůta na vyjednávání prodloužila do letošního října.

Sentiment v průmyslu celosvětově klesl. V USA spadl během tří měsíců na 52,0 bodů (z 55,3). Další ranou bylo negativní překvapení ve formě slabých maloobchodních prodejů. Celkově to vypadá na výraznou ztrátu dynamiky růstu HDP USA. V Číně nečekaně výrazněji zpomalila průmyslová produkce, maloobchodní prodeje a zhoršil se i sentiment, překvapivě nízký byl také příliv nového financování do ekonomiky.

Pozornost investorů směřuje k summitu G20

Květen ukončil sérii přírůstků a stal se pro akcie nejhorším měsícem roku. Volatilita zasáhla trhy poté, co USA oznámily nová cla na Čínu a zakázaly spolupráci domácích firem s čínským gigantem Huawei. To snížilo šanci na brzkou obchodní dohodu.

S&P 500 a Dow Jones spadly o více než 6 %, přičemž nejvýrazněji poklesly technologické a energetické tituly. Posledně zmíněný sektor reflektoval pokles cen ropy v důsledku obav z hospodářského zpomalení. V Evropě byly ztráty podobné (-5,7 %), nejvíce klesly automobilky a banky. Akcie CEE odepsaly 4,4 %, přičemž ztráty utrpěly všechny tři středoevropské trhy. Pozornost investorů se nyní zaměří především na červnový summit G20.

Ceny vládních dluhopisů v květnu naopak rostly, a to jak v USA a Německu, tak i ve středoevropském regionu. Na sentiment působí obavy z obchodních válek a politická rizika. Trhy navíc očekávají zpomalení tempa hospodářského růstu po silném prvním čtvrtletí.

Česká ekonomika vykázala solidní růst HDP 0,6 % v mezičtvrtletním a 2,6 % v meziročním vyjádření. Dle našeho názoru ale v následujících čtvrtletích meziroční růst zpomalí. Za celý rok 2019 bude české HDP dle našich odhadů růst méně než 2,5% tempem (loni dosáhl 2,9 %). Z pohledu měnové politiky tak česká ekonomika směřuje k udržitelnějšímu růstu. Úroky tak mohou v dohledné době zůstat stabilní, tedy v souladu s prognózou ČNB.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice