Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průměrná mzda v ekonomice ČR za 1Q 2019


05.06.2019

Růst průměrné mzdy v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání trhu i centrální banky. Meziroční růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí 2019 činil 7,4 % a výrazně se tak oživil v porovnání s loňským závěrečným čtvrtletím, kdy činil 6,5 %. V reálném vyjádření průměrná mzda meziročně vzrostla o 4,6 %, tedy o něco více než v závěru loňského roku, kdy její růst činil 4,3 %. Mzdová statistika velmi dobře ladí s obrázkem silného růstu spotřeby domácností v letošním prvním čtvrtletí: situace na trhu práce hraje růstu soukromé spotřeby i nadále do karet.

Růst mezd byl v letošním prvním čtvrtletí silnější, než se čekalo. Reálná mzda rostla tempem 4,6 %, zatímco ČNB očekávala růst reálné mzdy na úrovni 4,2 % a průměrné očekávání na finančním trhu činilo dokonce jen 4,0 %. V nominálním vyjádření průměrná mzda rostla meziročním tempem 7,4 % a dosáhla bezmála 32,5 tisíce korun.

Pro porovnání: v závěrečném čtvrtletí roku 2018 rostla průměrná nominální mzda tempem 6,5 %. V závěru loňského roku došlo ke zpomalení meziročního růstu výdělků ve veřejné sféře, což bylo dáno i nepříznivou srovnávací základnou v podobě výrazného navýšení platových tarifů ve 4. čtvrtletí roku 2017.

Údaje za letošní první čtvrtletí ale ukazují, že například u kulturní a rekreační činnosti došlo k výraznému zrychlení růstu mezd, v uvedeném případě konkrétně o 16,8 %, což byl vůbec nejsilnější meziroční nárůst v rámci všech odvětví, jež mzdová statistika popisuje. Obdobně došlo ke zrychlení růstu mezd a platů ve vzdělávání, u zdravotní a sociální péče a například také u administrativních a podpůrných činností. Zpracovatelský průmysl naopak hlásí zpomalení meziročního růstu průměrné mzdy: ze 7,0 % v závěrečném čtvrtletí 2018 na 6,4 % v prvním čtvrtletí roku letošního.

Za celý letošní rok by růst průměrné mzdy mohl dosáhnout zhruba 7,5 %, což by byl obdobný výsledek jako v roce 2018. Za loňský rok byl růst průměrné nominální mzdy revidován dolů na 7,5 % z původně reportovaných 8,1 %. V reálném vyjádření, tedy po očištění o inflaci, by průměrná mzda letos mohla vzrůst o necelých 5 %, když v roce 2018 její růst činil 5,3 %.

Za silným růstem mezd a platů je nejen situace na trhu práce a snaha vlády navýšit výdělky u některých odvětví a profesí. Do celkových čísel se projevilo také další navýšení minimální mzdy, k němuž na počátku letošního roku došlo. Růst mezd v české ekonomice je tedy i nadále solidní a hraje do karet scénáři pokračujícího růstu spotřeby domácností, což potvrdila i minulý týden zveřejněná data o struktuře HDP za letošní první čtvrtletí. Předpoklad mírného zpomalení růstu reálné mzdy ale zároveň naznačuje, že by letos v porovnání s rokem 2018 mohl mírně zpomalit i růst spotřeby domácností.

ČNB ve své květnové prognóze pro letošní rok čekala růst průměrné nominální mzdy na úrovni 6,5 %, údaje za první čtvrtletí naznačují, že skutečný celoroční růst bude vyšší. Centrální banka ale momentálně nemá důvod měnit svůj názor, že se její úrokové sazby v dohledné době měnit nebudou, a jejich stabilita po zbytek letošního roku zůstává z mého pohledu tím nejpravděpodobnějším scénářem. Přesto ale silnější růst mezd a zaostávání kurzu koruny za prognózou ČNB představuje pro výhled inflace riziko ve směru rychlejšího růstu spotřebitelských cen v české ekonomice.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice