Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Květen na finančních trzích


04.06.2019

Klíčové události ve světě

 • 2. května zasedala Česká národní banka a v souladu s očekáváním investorů jednomyslně zvýšila svou základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní reposazbu, o čtvrt procentního bodu (0,25 %) na rovná 2 %. Ta se tak dostala na nejvyšší hodnotu za posledních 10 let. Navazující tisková konference naznačila, že další růst sazeb v letošním roce je méně pravděpodobný a guvernér s nimi nyní nepočítá. ČNB bude dále reagovat dle potřeby a nově příchozích dat.
 • Spojené státy zvýšily 10. května cla na dovozy z Číny. Zvýšeno bylo clo na vybrané zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 % na 25 %. Krátkodobá reakce finančních trhů po oznámení záměru prezidentem Trumpem na Twitteru byla patřičně negativní. Peking následně v pondělí 13. května oznámil odvetná cla na americké zboží ve výši 60 mld. USD. Nová cla by měla dosáhnout 5 až 25 % a zasáhnout až 5000 amerických produktů. Platit budou od 1. června. Akciové indexy v reakci na toto oznámení taktéž výrazně oslabily.
 • Na konci května znovu přilily olej do ohně obě světové velmoci. Čína zmínila, že by mohla do USA omezit vývoz svých vzácných kovů. Americký prezident Trump si zase vzal na paškál Mexiko. Trump pohrozil 5% clem na veškeré dovozy z Mexika s tím, že pokud země nezastaví „nelegální migranty" směřující do USA, clo by bylo od října zvýšeno až na 25 %. Akciové trhy opět reagovaly jak jinak než silným poklesem.
 • V tuto chvíli to tak vypadá, že obchodní válka mezi USA a Čínou pravděpodobně ještě bude dlouhá, občas chaotická a v neposlední řadě také nákladná.
 • Dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 %, mezikvartálně pak o 0,6 %. Hodnoty tak byly vesměs v souladu s očekáváním investorů. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku přitom růst činil 2,6 % meziročně a 0,8 % mezikvartálně. V letošním roce by měla ekonomika po téměř 3% růstu v minulém roce zpomalit k 2,5 %,  rizika jsou však díky vývoji v zahraničí vychýlená ve směru slabšího růstu.
 • Celkový obrázek se na globálních finančních trzích v průběhu května obrátil negativním směrem pod vlivem narůstajícího obchodního napětí mezi USA a Čínou. Na rozdíl od předcházejících měsíců akciové trhy poměrně silně padaly, byť jsou celkově od začátku roku stále ještě v solidním plusu.

 

Vývoj na finančních trzích

 

 • Obrat sentimentu do negativního směru se projevil v mírném posílením dolaru. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, posílil o 0,3 %. Vůči euru dolar posílil o 0,4 % na úroveň 1,117 dolaru za euro.
 • Koruna při negativní náladě oslabovala, vůči euru o 0,6 % a vůči dolaru o 1,3 %, a měsíc zakončila na úrovni 25,82 CZK/EUR, resp. 23,15 CZK/USD.
 • Globální akciové trhy kvůli obchodním válkám obrátily směr a vydaly se dolů. Index MSCI All Country World odepsal 6,2 %. Z regionálního pohledu o něco méně ztratily akciové trhy rozvinutých zemí (MSCI World -6,1 %), mírně horší výkonnost zaznamenaly akciové trhy rozvíjejících se zemí (MSCI Emerging Markets -7,5 %). Od začátku roku jsou přitom globální akciové trhy silnější o rovných 8 %.
 • Z konkrétních zemí zaznamenaly solidní zisky pouze akcie v Rusku (RTSI +3,1 %) a Indii (Sensex +1,7 %). Naopak největší ztráty zaznamenaly akcie v Rakousku (ATX -9,9 %), Itálii (FTSE MIB -9,5 %) a region rozvíjející se Asie bez Japonska v čele s Čínou (MSCI Asia ex-Japan -8,9 %).
 • Pražská burza dle indexu PX připsala relativně mírnou ztrátu -2,3 %. Index PX měsíc zakončil na úrovni 1044 bodů.
 • České vládní dluhopisy připsaly dle indexu českých vládních dluhopisů Bloomberg Barclays velice slušný zisk 1,7 %. Na trhu byla patrná velice silná poptávka zejména od zahraničních investorů, ale i domácích subjektů. Výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností zůstal stabilní na úrovni 1,75 %, nicméně výnos do doby splatnosti vládního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností silně o 0,30 % poklesl na úroveň 1,70 %.  Česká výnosová křivka je tak již zcela plochá, resp. dokonce mírně invertovaná. Poptávka po českých vládních dluhopisech by rovněž tažena klesajícími výnosy německých vládních dluhopisů, jež se dostaly poměrně hluboko dále do mínusu zejména na 10leté splatnosti. Na této splatnosti to bylo historické minimum, na konci měsíce výnos činil -0,20 %. Výnosový spread mezi českými a německými vládními dluhopisy je tak momentálně pro množství investorů velice atraktivní.
 • Dařilo se i dalším dluhopisům v regionu. Polské vládní dluhopisy připsaly zisk 1,3 % a maďarské vládní dluhopisy připsaly zisk 1,4 %. Turecké vládní dluhopisy zaznamenaly solidní zisk 3,3 %.
 • Korporátní dluhopisy na tom byly po vzoru akcií mírně negativně. Eurový index korporátních dluhopisů investičního stupně oslabil o 0,1 %, zatímco eurový index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) oslabil o 1,5 %.
 • Ropa Brent jako další spíše rizikové aktivum výrazně ztratila, když cena spadla o 11,4 % na úroveň 64 dolaru za barel.

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?

 • V rámci asset alokace investičních portfolií jsme v průběhu května žádné významné investiční akce neprováděli. Celkově máme v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) i nadále neutrální váhu v akciích, podvážení v dluhopisech a naopak nadvážení v alternativních investicích a hotovosti.
 • U českých vládních dluhopisů stále udržujeme defenzivní nastavení u úrokového rizika prostřednictvím podvážené durace.

 

Asset alokace
Akcie = Neutrál
Dluhopisy - Podvážení
Alternativy + Nadvážení
Hotovost + Nadvážení

 

Jaký je náš investiční výhled na následující období?

 • Naše očekávání pro zbytek roku 2019 jsou v rámci našeho základního scénáře očekávaného budoucího vývoje opatrně pozitivní.
 • Světová ekonomika dosáhla v rámci aktuálního hospodářského cyklu vrcholu na konci roku 2017 a od začátku roku 2018 mírně zpomalovala. Údaje o dynamice HDP za první čtvrtletí z klíčových ekonomik přitom příliš nepotvrdily slabá měsíční data z úvodu letošního roku. Růst ekonomik byl vesměs mírně lepší, než se očekávalo. Zdá se tak, že by se růst světové ekonomiky mohl postupně stabilizovat a dále již neklesat.
 • Aktuální konsensus společnosti FocusEconomics přitom odhaduje růst světové ekonomiky za celý rok 2019 na úrovni solidních 2,9 %, byť se tento odhad v průběhu času posouvá mírně dolů. V každém případě ale platí, že globální hospodářskou recesi momentálně ekonomický konsensus rozhodně neočekává. Hlavními tahouny globálního růstu budou i nadále rozvíjející se ekonomiky v Asii v čele s Čínou a Indií.
 • Inflační vývoj pro globální finanční trhy stále nepředstavuje žádný problém. Ve vyspělých zemích by se měla inflace i v letošním roce pohybovat kolem 2% inflačních cílů centrálních bank.
 • Co se týče klíčových centrálních bank, Fed velice pravděpodobně po nějakou dobu úrokové sazby měnit nebude a ECB téměř s jistotou nebude zvedat sazby dříve než v roce 2020. Japonská centrální banka bude i nadále udržovat nulové sazby a nákupy vládních dluhopisů po ještě velice dlouhou dobu, neboť míra inflace se v Japonsku stále pohybuje velice hluboko pod 2% inflačním cílem.
 • Co se globálního akciového výhledu týče, před měsícem či dvěma jsme po silném růstu z počátku roku očekávali konsolidaci či menší korekci. A korekce skutečně v květnu nastala. Domníváme se, že obchodní válka mezi USA a Čínou ještě bude nějakou dobu pokračovat. Zdá se, že je to pro krátkodobý vývoj akciových trhů klíčový faktor, které lze jen stěží predikovat. Pravděpodobně bude i další vývoj dosti nervózní a dovedeme si představit všechny tržní scénáře: pokračující mírný pokles, konsolidaci stávajících úrovni nebo i růst, pokud by se situace alespoň na nějakou dobu uklidnila. Celkově máme proto i nadále na akcie neutrální názor. Tento názor podporují tři fundamentální faktory. Zaprvé, makroekonomický obrázek se proti konci loňského roku, kdy trhy prošly rapidními poklesy, příliš nezměnil. Světová ekonomika dále mírně zpomaluje, v nejlepším případě se dynamika růstu stabilizuje, o zrychlení rozhodně nemůže být ani řeč. Zadruhé, z historického srovnání jsou valuace jako P/E, P/B či P/S přibližně na úrovních historických průměrů, což značí neutrální, resp. férové akciové ocenění. Akcie tak nejsou ani vyloženě levné, ani vyloženě drahé. A zatřetí, globální dynamika korporátních zisků prudce zpomaluje. Zatímco v druhé polovině loňského roku se pohybovala enormně vysoko kolem 25 % meziročně, dle aktuálních dat dynamika zpomalila k 5 % a zpomalovat bude velice pravděpodobně i nadále. Celkově proto máme na globální akcie výše zmíněný neutrální názor.
 • Z hlediska regionální akciové alokace stále silně preferujeme rozvíjející se trhy (emerging markets) oproti trhům rozvinutým (developed markets) zejména na základě 1) příznivějších valuací, 2) výrazně vyšší dynamiky HDP, 3) vyššího očekávaného tempa růstu korporátních zisků a 4) výrazně horší výkonnosti za poslední rok, když rozdíl činí 9 % ve prospěch rozvinutých trhů.
 • Na trh českých vládních dluhopisů máme i nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou z historického srovnání stále poměrně hodně nízko, byť již o poznání výše oproti historickým minimům dosaženým před dvěma a půl lety. Pozitivním faktorem, který bereme také v úvahu, je velmi vysoký rozdíl mezi výnosy českých a německých vládních dluhopisů. Tento faktor hovoří ve prospěch českých bondů a také se v průběhu května projevil.
 • Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domníváme se, že po výrazném cenovém růstu z úvodu letošního roku již pravděpodobně mají to nejlepší za sebou. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů, kreditní marže, se totiž nyní pohybují poměrně blízko historickým minim.
 • V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.
 • Mezi aktuální klíčová rizika našeho opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů patří 1) další zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě ve vztahu mezi USA a Čínou, případně EU, 2) rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky v čele s Čínou, 3) Brexit, a 4) vývoj v Itálii – prohloubení ekonomické recese, vývoj státního rozpočtu a korespondující dynamiky státní zadluženosti.

 

Autor: Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

 • Snadné a rychlé srovnání
 • Spoření s nadstandardním úrokem
 • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice