Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI ve zpracovatelském průmyslu za květen 2019


04.06.2019

Souhrnný indikátor PMI pro český zpracovatelský průmysl zůstal v květnu beze změny, což ale v reálu znamená nejnižší úroveň od prosince 2012. Na úrovni 46,6 indikátor PMI signalizuje, že aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu výrazně prohlubuje svůj pokles. Indikátor PMI klesá od počátku loňského roku a v tomto ohledu se chová obdobně jako PMI indikátor pro zpracovatelský průmysl v eurozóně. Při pohledu na oficiální data o vývoji průmyslové výroby či objednávek ale lze konstatovat, že situace v tuzemském průmyslu není tak špatná, jak by naznačoval průzkum PMI. Přesto ale platí konstatování, že potíže průmyslu v eurozóně a zejména pak v Německu představují významnou bariéru pro růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v květnu setrval na úrovni 46,6, což je nejnižší úroveň od závěru roku 2012. Trh očekával mírný pokles indikátoru PMI, na úroveň 46,5, což by bylo zhruba v souladu s poklesem vykázaným PMI indikátorem pro eurozónu. V květnu dle průzkumu PMI došlo k prohloubení poklesu nových objednávek v tuzemském zpracovatelském průmyslu, zejména pak exportních objednávek. Zároveň třetí měsíc v řadě došlo v tuzemském zpracovatelském průmyslu k poklesu zaměstnanosti.

Na tuzemský průmysl má negativní dopad vnější prostředí: eskalace napětí v mezinárodním obchodě či nejistoty spojené s brexitem mají negativní dopad na průmyslovou aktivitu v Německu a v eurozóně obecně, což se přenáší i na tuzemské výrobce. Zároveň ale lze konstatovat, že signály z PMI průzkumu jsou již dlouhou dobu pesimističtější, než oficiální data o průmyslové výrobě či objednávkách, tak jak je reportuje ČSÚ.

Podobnou diskrepanci, tedy přílišný pesimismus průzkumů PMI kontrastující s růstem průmyslové výroby v oficiálních statistikách, je patrný také v sousedním Polsku. Vývoj vnějšího prostředí nelze přehlížet: je to faktor, jemuž česká ekonomika vzhledem ke své závislosti na exportech nemůže uniknout. Zároveň se ale zdá, že průzkumy PMI dávají momentálně až příliš negativní poselství, jež nekoresponduje s oficiálními údaji o situaci v tuzemském průmyslu.

Kurz koruny na zveřejnění indikátoru PMI nijak nereagoval. Co se týče růstu tuzemské průmyslové výroby, tak pro letošek očekávám zpomalení celoročního růstu do oblasti mírně nad 2 % po růstu 3,2 % vykázaném v roce 2018.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice