Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

ČNB zvýšila úrokové sazby. Eurozóna překvapila solidním růstem HDP


14.05.2019

Na globálních trzích i ve středoevropském regionu v dubnu klesly ceny vládních dluhopisů. V případě těch českých měly kromě vnějších faktorů vliv také kroky ČNB. Ceny ropy se vyšplhaly na nejvyšší úrovně od loňského listopadu.

Příležitosti:

  • Uklidnění situace na finančních trzích vyústilo v zisky rizikových aktiv a mírný růst výnosů vládních dluhopisů z lokálních minim, dosažených v závěru března. Ovlivnila to zejména absence výrazných negativních zpráv v situaci, kdy nehrozí zpřísňování měnové politiky v USA ani v jiných systémově významných světových ekonomikách.
  • Poslední data potvrdila čínský závazek expanzivní měnové i fiskální politiky. Podle čínské vlády kleslo jen v prvním čtvrtletí daňové zatížení obyvatel a firem o 342 miliard yuanů (51 miliard dolarů). Daňové úlevy by za celý rok měly dosáhnout 2 000 miliard yuanů. Poslední data zároveň indikují výrazný úvěrový impuls, který by se měl se zpožděním pozitivně projevit v ekonomické aktivitě.

Hrozby:

  • Z celkově pozitivního vývoje na rozvíjejících se trzích vybočilo Turecko. Investory zneklidňuje především přetrvávající závislost na vnějším financování a obavy o stabilitu bankovního sektoru. Nárůst prodejních tlaků po důležitých klíčových lokálních volbách z 30. března dokonce donutil tureckou centrální banku k dočasnému utažení likvidity s cílem vytlačit spekulanty proti liře z trhu. I proto se krátkodobé sazby v Turecku pohybovaly vysoko nad 100 %.
  • Znovu a poměrně nečekaně se rozhořel obchodní spor mezi USA a Čínou. Spojené státy jako reakci na stále se prodlužující jednání mezi oběma zeměmi zvýšily (s platností od pátku 10. května) současné desetiprocentní clo na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč) ročně na 25 %. Americký prezident zároveň pohrozil, že USA „zanedlouho“ zavedou 25% clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč), které zatím clu nepodléhají - riziko pro globální ekonomiku.

Ceny ropy se minulý měsíc vyhouply na nejvyšší úrovně od loňského listopadu. Klíčové příčiny se zdají být na straně nabídky. USA překvapivě ukončily platnost licencí, které osmi vybraným zemím umožňovaly dovážet íránskou ropu bez hrozby amerických sankcí. Od května tak z trhu mizí většina z 1,3 mil. barelů íránských exportů. Množí se signály ze strany kartelu OPEC a Ruska, že by platnost současných omezení produkce mohla vypršet bez náhrady už v červnu, což by na trh vrátilo část zejména saúdsko-arabské ropy.

Akcie jsou blízko svých historických maxim

Akciové trhy podpořila politika centrálních bank, optimismus ohledně čínské ekonomiky a příznivé firemní výsledky v USA. Index S&P 500 si připsal 4 %, finanční tituly vzrostly díky výsledkům bank o 9 %. V nové výsledkové sezóně zatím reportovalo 77 % společností zisky nad očekáváními. Přesto se čeká meziroční pokles zisků o 2,3 %.

Evropský index skončil o 3 % výše, přičemž vítězem tu byly automobilky. Výsledková sezóna v Evropě teprve začala, ale očekávání jsou pesimističtější. Zisky mají klesnout o 4,2 %, přičemž zatím pouze 48 % společností předčilo očekávání. V CEE zaznamenal index zisk 2 % (tažen Maďarskem a Polskem).

Ceny vládních dluhopisů klesly na globálních trzích i ve středoevropském regionu. Náladu v eurozóně ovlivnil solidní výkon HDP, reportovaný pro 1. čtvrtletí 2019 (mezičtvrtletní růst 0,4 %). České dluhopisy ovlivnily kromě vnějších faktorů také kroky ČNB. Představitelé bankovní rady začali dávat najevo, že úrokové sazby mohou jít nahoru. A ČNB repo sazbu počátkem května skutečně zvýšila, a to o 0,25 procentního bodu na 2,00 %. Nová prognóza ČNB ale zároveň ukazuje, že letos již úroky neporostou. Pro rok 2020 pak počítá s jejich mírným poklesem. Koruna v reakci na novou prognózu ČNB mírně oslabila.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice