Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Nezaměstnanost v ČR za duben 2019


11.05.2019

Duben byl ve znamení pokračujícího poklesu míry nezaměstnanosti, když obecný hlad firem po pracovní síle byl umocněn sezónními faktory. Jaro přináší nárůst sezónních prací ve stavebnictví, cestovním ruchu a gastronomii, zemědělství, zahradnictví či lesnictví, poptávka po pracovní síle tak v těchto odvětvích s příchodem jara roste. Dubnový pokles míry nezaměstnanosti z 3 % na 2,7 % byl mírně výraznější, než čekal trh (průměrný tržní odhad činil 2,8 %), v meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti klesla opět o 0,5 procentního bodu.

Rozdíl mezi počtem volných pracovních míst a počtem uchazečů o zaměstnání se v dubnu prudce zvýšil, na nový rekord, přičemž hlavní roli v samotném dubnu sehrál pokles počtu uchazečů o zaměstnání. Firmy hledají kvalifikované řemeslníky, dělnické profese, zároveň ale také odborníky v informačních technologiích. Samotný duben pak s rozjezdem prací ve stavebnictví hlásí zájem o dělníky v oblasti výstavby budov.

Zároveň ale platí konstatování, že míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici. Ve zbytku druhého čtvrtletí by míra nezaměstnanosti měla nicméně atakovat úroveň     2,5 %.

Meziroční pokles míry nezaměstnanosti se ale může ke konci letošního roku postupně zastavit: míra nezaměstnanosti jednak nemá ze stávajících nízkých úrovní kam moc klesat a na trh práce navíc začne dopadat zpomalení růstu české ekonomiky.

V roce 2018 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,2 %, průměr za celý letošní rok by měl klesnout mírně pod 3 %: můj aktuální odhad letošního celoročního průměru činí 2,9 %, nelze ale vyloučit, že pokles nezaměstnanosti bude ještě hlubší.

Samozřejmě i nadále platí, že míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstává nejnižší v rámci celé Evropské unie. Z pohledu samotné české ekonomiky je pak aktuální počet uchazečů o zaměstnání, tedy počet evidovaných nezaměstnaných, nejnižší od června 1997. Z pohledu inflačních tlaků v české ekonomice pak situace na trhu práce vytváří tlak směrem k silnému růstu mezd a trh práce tak zůstává v hledáčku ČNB při posuzování rizik nadměrného růstu cenové hladiny.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice