Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR za duben 2019


02.05.2019

Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v dubnu dle průzkumu PMI dále prohloubila svůj pokles. Souhrnný indikátor PMI pro český zpracovatelský průmysl je na nejnižší úrovni od prosince 2012. Pokles indikátoru PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl je překvapivý, neboť ostatní ekonomiky ve středoevropském regionu a též eurozóna hlásí pro duben nárůst.

Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v dubnu klesl ze 47,3 na úroveň 46,6, což je nová nejnižší úroveň od závěru roku 2012. Trh přitom očekával mírný nárůst indikátoru PMI na úroveň 47,6, což by bylo v souladu s mírným nárůstem vykázaným PMI indikátorem pro eurozónu.

V tuzemském zpracovatelském pokračuje pokles nových objednávek, především se ale zrychlil pokles zaměstnanosti. Z průzkumu PMI plyne, že tuzemský zpracovatelský průmysl je nepříznivě ovlivněn situací v eurozóně a zejména pak v Německu. Přesto je ale dubnový pokles PMI indikátoru překvapivý, neboť lépe si v tomto ohledu vedly Maďarsko i Polsko, a ostatně také eurozóna včetně Německa.

Logické by bylo, aby se v průběhu dalších měsíců vydal mírně nahoru též PMI indikátor pro český zpracovatelský průmysl, duben je ale v tomto ohledu zklamáním. Důležité samozřejmě bude, zda se mírné zlepšování PMI indikátoru pro průmysl udrží v samotné eurozóně a jak si v tomto ohledu povede Německo. V tomto smyslu bude důležitý vývoj na poli bariér v mezinárodním obchodě, hospodářský růst v Číně a situace v evropském automobilovém průmyslu, a na seznamu důležitých faktorů zůstává samozřejmě také brexit.

ČNB má soudě dle výroků členů bankovní rady na dnešním měnově-politickém zasedání nakročeno ke zvýšení úrokových sazeb, průzkum PMI ale dává argument zastáncům opatrného přístupu. ČNB dnes své sazby zřejmě zvýší, myslím si však, že půjde o jedinou změnu v úrokových sazbách ČNB pro letošní rok.

Kurz koruny na zhoršení indikátoru PMI nijak nereagoval, trh čeká na výsledek zasedání bankovní rady ČNB. Co se týče růstu tuzemské průmyslové výroby, tak pro letošek očekávám zpomalení celoročního růstu na 2,3 % po růstu 3,2 % vykázaném v roce 2018.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom, Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice