Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Nezaměstnanost v ČR za březen 2019


08.04.2019

V březnu na trhu práce rostoucí měrou působily příznivé sezónní faktory a míra nezaměstnanosti tak meziměsíčně klesla. Pokles míry nezaměstnanosti o dvě desetiny procentního bodu na úroveň 3 % vyšel s očekáváním trhu. S blížícím se jarem se zvyšuje aktivita ve stavebnictví, cestovním ruchu a lázeňství, a samozřejmě v zemědělství a lesnictví. Počet volných pracovních míst dále roste a rozdíl mezi jejich počtem a počtem uchazečů o zaměstnání se v březnu prudce zvýšil, na nový rekord.

Meziročně se míra nezaměstnanosti v březnu snížila o půl procentního bodu, což bylo stejné tempo poklesu jako v únoru. Zároveň ale jde již o mnohem mírnější meziroční pokles míry nezaměstnanosti, než jaký byl pozorován v jednotlivých měsících v průběhu předchozích čtyř let. Míra nezaměstnanosti je v tuzemské ekonomice velmi nízká a příliš prostoru pro její další pokles již není k dispozici. Přesto by ale již v dubnu měla míra nezaměstnanosti klesnout pod 3 % a pod touto úrovní by měla setrvat po celé druhé čtvrtletí.. Meziroční pokles míry nezaměstnanosti se ale může ke konci letošního roku postupně zastavit: míra nezaměstnanosti jednak nemá ze stávajících nízkých úrovní kam moc klesat a na trh práce navíc začne dopadat zpomalení růstu české ekonomiky. 

V roce 2018 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,2 %, průměr za celý letošní rok by měl klesnout na rovná   3 % anebo dokonce mírně pod tuto úroveň.

Z pohledu měnové politiky je z ukazatelů vývoje na trhu práce důležitější tempo růstu mezd a v tomto ohledu ČNB vnímá zpomalení růstu mezd a platů, vykázané za loňské závěrečné čtvrtletí, jako signál možného zmírňování tuzemských inflačních tlaků. Bude velmi zajímavé, co v tomto ohledu vykáží mzdové statistiky za letošní první čtvrtletí: data o nezaměstnanosti a růst počtu volných pracovních míst totiž naznačují, že tlak směrem k solidnímu růstu mezd by měl v tuzemské ekonomice zatím i nadále přetrvávat.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice