Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průmyslová výroba v ČR za únor 2019


08.04.2019

Tuzemská průmyslová výroba vykázala v únoru mírný růst, výsledek ovšem vyšel v souladu s očekáváním finančních trhů. Vzhledem k vnějším podmínkám, tedy fakticky klesající průmyslové aktivitě v Německu, nelze momentálně silný růst ze strany tuzemského průmyslu čekat. Nové zakázky v průmyslu rostly obdobným tempem jako výroba a i zakázky tak naznačují, že akcelerace růstu výroby není v nejbližších měsících pravděpodobná.

Průmyslová výroba v únoru meziročně vzrostla o 1,5 %, což odpovídá tržním očekáváním. Samotný zpracovatelský průmysl však vykázal meziroční růst o pouhých 0,9 % a celková průmyslová výroba byla tažena především výrobou a distribucí elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

Výroba motorových vozidel opět vykázala meziroční pokles, ten však byl mnohem mírnější než v lednu, kdy navíc negativně působily odstávky ve výrobě. Nicméně, je zřejmé, že odvětví výroby motorových vozidel je pod vlivem nepříznivých faktorů a slabší poptávky, jež působí napříč Evropou, a toto odvětví tak na oživení stále čeká.

Nové průmyslové zakázky rostly v únoru meziročně o 1,4 %, přičemž růst zahraničních i domácích zakázek byl prakticky vyrovnaný. Vývoj nových objednávek vyznívá ve prospěch scénáře jen mírného růstu průmyslové výroby. Průzkumy PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl pak fakticky naznačují prohlubující se pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Za celý rok 2018 vzrostla tuzemská průmyslová výroba o 3,2 %, pro letošní rok aktuálně očekávám zpomalení růstu do rozmezí 2,0 až 2,5 %. Slabost vnějšího prostředí a jeho nepříznivý dopad na tuzemskou ekonomiku je jedním z klíčových faktorů, jež vedou ČNB k udržování úroků na stabilní úrovni, a jež z časového pohledu odsouvají vážnou debatu o jejich možném zvýšení poněkud na neurčito.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice