Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Trumpovo vítězství změnilo náladu na trzích. Ale...


13.12.2016

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA zvyšuje inflační očekávání a napomáhá posilování dolaru, růstu akcií a poklesu cen zlata. Výsledky opakovaných voleb v Rakousku přijaly trhy dobře, zatímco referendum v Itálii a demise Mattea Renziho přináší další nejistoty.

Příležitosti pro další týdny: 

  • Poslední měsíce vycházejí lepší než očekávaná makroekonomická data ve většině rozvinutých zemí → akciové trhy to posouvá téměř denně na nová historická maxima.
  • Dohoda OPECu na snížení těžby po dlouhé době posunula ropu o více než 10 procent nahoru. Navíc má potenciál růstu i do budoucna.
  • Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách zvyšuje inflační očekávání v důsledku silné fiskální politiky → to napomáhá posilování dolaru, růstu akcií a poklesu cen zlata.

Hrozby pro další týdny:           

  • Pozitivní vývoj na trzích a v makroekonomických ukazatelích po vítězství Donalda Trumpa nemusí, vzhledem k nátuře budoucího prezidenta, jeho poradců a kvůli plánovaným významným zásahům do ekonomiky, pokračovat.
  • Referendum v Itálii dopadlo negativně, progresivní ministerský předseda Matteo Renzi podal demisi a další vývoj je nejistý.

Členské země OPECu se po dlouhé době dohodly na snížení těžby ropy na 1,2 milionu barelů za den. To podpořilo ceny ropy v růstu, jen během dvou dní její cena stoupla o více než 10 % nad hranici 50 USD/barel. Akcie těžařských firem tak táhnou trhy téměř denně na nová historická maxima. 

Opakované prezidentské volby v Rakousku opět vyhrál nezávislý kandidát s podporou Zelených Van der Bellen. Jde o prezidenta, který je evropské integraci a trhům otevřenější než jeho oponent Norbert Hofer. 

České akcie se podepsaly na středoevropském propadu

Americké akcie se díky spekulacím o fiskální expanzi nově zvoleného amerického prezidenta vyšplhaly na nová historická maxima. Ekonomická data byla většinou také pozitivní a vše hovoří pro zpřísnění měnové politiky FEDu. Hlavní americký index si v listopadu především díky finančním a průmyslovým titulům připsal 3,4 %. 

Evropa reagovala na Trumpovo vítězství také pozitivně, růst akcií ale ztlumila nervozita před italským referendem. Evropský index tak skončil v zisku 0,9 %, některé burzy ale přesto ztrácely. Středoevropský index v listopadu odepsal 4,5 %, do velké míry vinou českých akcií (-4,4 %). Globální rozvíjející se trhy ztratily 4,7 %.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice