Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Rozhodnutí bankovní rady ze dne 28. března 2019


28.03.2019

Bankovní rada ČNB ponechala úroky opět beze změny: již na třetím měnově-politickém zasedání v řadě a v situaci, kdy musí bedlivě zvažovat argumenty pro i proti zvýšení sazeb. Finanční trh sice nebyl ve svých předpokladech jednotný, stabilita úrokových sazeb je ale v souladu s většinovým očekáváním. Inflace je sice vyšší, než se čekalo, Česko je ale vystaveno vlivu zpomalování hospodářského růstu v eurozóně: tento faktor bude v tuzemské ekonomice perspektivně tlumit i cenové tlaky a ČNB si je toho vědoma.

Bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny již na svém třetím měnově-politickém zasedání v řadě. Naposledy tak šly úroky ČNB nahoru počátkem loňského listopadu, od té doby je ale rozhodování o případném dalším zpřísnění měnové politiky komplikováno protichůdně působícími faktory. Na jedné straně je zde rostoucí inflace, která se v prvních měsících letošního roku dostala jak nad předpoklady ČNB, tak nad úroveň inflačního cíle.

Rostoucí inflace je reflexí situace na tuzemském trhu práce, jež vede k rychlému růstu mezd a souvisejících nákladů firem. Výsledný růst domácí poptávky tlačí inflaci nahoru, zejména v situaci, kdy se nedostavuje posílení koruny, jež by pomohlo cenové tlaky v tuzemské ekonomice tlumit.

Proti výše uvedeným argumentům ale působí coby významný faktor zpomalování globálního hospodářského růstu a především pak slabý růst ekonomiky eurozóny. ECB v březnu revidovala dolů jak výhled růstu HDP, tak inflace, a především oddálila předpoklad ohledně zpřísňování své měnové politiky. Slabý hospodářský růst v eurozóně znamená riziko i pro českou ekonomiku a středoevropský region obecně, zároveň jde o faktor, jenž se zpožděním několika kalendářních čtvrtletí bude působit směrem ke zmírnění inflačních tlaků.

Osobně sice sdílím názor, že se růst ekonomiky eurozóny během letošního roku oživí, nicméně ČNB aktuálně skutečně nemusí se zpřísňováním své měnové politiky spěchat – na straně úrokových sazeb toho česká centrální banka ostatně již hodně odpracovala v období od léta roku 2017 do loňského podzimu.

Bankovní rada na své dnešní tiskové konferenci dle všeho ponechá otevřené dveře pro možnost dalšího zvýšení svých úroků, čímž bude chtít korigovat jak inflační očekávání v české ekonomice, tak sentiment na devizovém trhu vůči české měně.

Pro letošní rok očekávám jedno zvýšení úroků ČNB, v případě klíčové repo sazby tedy o čtvrt procentního bodu na úroveň 2,00 %, kdy a zda vůbec k takovému kroku dojde ale bude záviset především na oživení hospodářského růstu v Německu a eurozóně obecně, a s tím souvisejícím vývojem inflačních očekávání.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice