Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Průměrná mzda v ekonomice ČR za 4Q 2018


08.03.2019

Růst průměrné mzdy v závěru loňského roku zpomalil a zaostal za očekáváním trhů i centrální banky. Meziroční růst průměrné mzdy v závěrečném čtvrtletí 2018 činil 6,9 %, což je nejslabší růst od 3. čtvrtletí roku 2017. V reálném vyjádření průměrná mzda meziročně vzrostla o 4,7 %, tedy méně, než v prvních třech čtvrtletích roku 2018.

Růst mezd byl v závěrečném čtvrtletí roku 2018 slabší, než se čekalo. ČNB i finanční trhy čekaly pro reálnou mzdu meziroční nárůst shodně na úrovni 5,9 %, dnes zveřejněná statistika ale hlásí růst jen na úrovni 4,7 %.

Takto pomalu rostla reálná mzda naposledy v závěrečném čtvrtletí roku 2017: výraz „pomalu“ je ale třeba brát s nadsázkou, neboť jde i tak o velmi silný růst, nicméně dynamika je slabší, než v předchozích čtvrtletích loňského roku.

Každopádně lze konstatovat, že loňské druhé pololetí bylo ve znamení zpomalení meziročního růstu mezd, což platí pro mzdu reálnou i nominální.

Slabší růst mezd za samotné 4. čtvrtletí 2018 ale zároveň dobře koresponduje se zpomalením tempa růstu spotřeby domácností, jak před týdnem ukázaly detaily HDP za loňský závěrečný kvartál.

Podíváme se na detaily vývoje mezd, tak v případě zpracovatelského průmyslu si závěrečné čtvrtletí 2018 udrželo tempo růstu nominální mzdy na úrovni 7,1 %, což byl stejný meziroční růst jako ve 3. čtvrtletí 2018. Ostatní odvětví ale hlásí zpomalení tempa růstu nominální mzdy, nicméně zatímco v některých případech je zpomalení nepatrné, tak jinde byl rozdíl mezi loňským 3. a 4. čtvrtletím výrazný. Na výčet odvětví, kde v závěru roku došlo k výraznějšímu zpomalení mzdového růstu, patří veřejná správa a obrana a povinné sociální zabezpečení, dále vzdělávání, kulturní a rekreační činnosti, a zdravotní a sociální péče. Viditelné zpomalení mzdového růstu také hlásí činnosti v oblasti nemovitostí.

V případě odvětví, v němž dominuje stát, se na meziročním růstu v závěru letošního roku projevil vyšší základ pro meziroční srovnání, jenž byl dán navýšením platových tarifů ve 4. čtvrtletí roku 2017.

Tento vyšší základ pro meziroční srovnání statisticky stlačil meziroční růst výdělků v závěru letošního roku na nižší úrovně 

Celkový objem mezd v nominálním vyjádření vrostl v závěrečném čtvrtletí o 7,9 %, když zmíněný mzdový růst (6,9 %) byl doprovázen nárůstem počtu zaměstnanců o 0,9 %. Opět jde o slabší růst, než v předchozích čtvrtletích. Mzdový medián se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil o 7,1 % a jeho růst tak byl mírně vyšší než u průměrné mzdy.

To znamená, že rychleji rostou podprůměrné výdělky a mzdová diferenciace se zužuje, nicméně převis růstu mediánu nad průměrnou mzdou byl v závěru roku 2018 skutečně jen mírný.

Za celý rok 2018 vzrostla průměrná nominální mzda v české ekonomice o 8,1 %, růst reálné mzdy činil 5,9 %: v obou případech jde o mnohaletá maxima.

V případě české ekonomiky mzdový růst dosáhl loni dle všeho svého vrcholu, pro letošní rok očekáváme zpomalení růstu průměrné nominální mzdy k úrovni 7 %.

Růst mzdových nákladů kombinovaný s nedostatkem pracovní síly tlačí firmy do vyšších investic do strojového vybavení a technologií, zároveň jsou již patrné známky zpomalování hospodářského růstu.

V celkovém důsledku se snižuje míra ziskovosti nefinančních podniků v české ekonomice, což je faktor, jenž hovoří proti dalšímu zrychlení růstu mezd.

Růst minimální mzdy a zvyšováním platů ve veřejném sektoru ale zároveň povede k tomu, že průměrný výdělek v české ekonomice si udrží velmi solidní růst i v letošním roce.

Vývoj na tuzemském trhu práce bude i nadále bedlivě sledován centrální bankou, dnes zveřejněná čísla ale ukazují, že růst mezd byl v závěru loňského roku slabší, než co ČNB předpokládala.

Z tohoto pohledu tak čísla o mzdách sama o sobě nenutí bankovní radu ke spěchu při jejích úvahách o dalším možném zvýšení úrokových sazeb.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice