Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

OECD – Interim Economic Outlook


08.03.2019

Čerstvě zveřejněná prognóza OECD snižuje výhled hospodářského růstu pro letošní i příští rok. V případě letošního roku se negativní revize týká všech klíčových regionů světové ekonomiky, včetně USA, eurozóny anebo Číny.

Na globální ekonomiku mají vliv zejména spory v mezinárodním obchodě a politické nejistoty, jmenovitě je zmiňován brexit. Pro rok 2020 nicméně OECD očekává alespoň mírné oživení hospodářského růstu, jež by se mělo týkat i ekonomiky eurozóny.

Pro samotnou eurozónu snižuje OECD pro letošní rok výhled růstu HDP na 1 %, což mi připadá realistické (v předchozí prognóze z loňského listopadu OECD pro letošní rok předpokládala hospodářský růst eurozóny na úrovni 1,8 %).

Zde si dovolím poznamenat, že jakkoliv by růst 1,0 % znamenal v případě ekonomiky eurozóny zpomalení z loňských 1,8 %, tak dynamika mezičtvrtletního růstu HDP eurozóny, jenž v loňském třetím i čtvrtém čtvrtletí činil shodně 0,2 %, by se v tomto scénáři letos musela pozvolna oživit.

Co se týče globální ekonomiky jako celku, tak zde OECD pro letošní rok očekává zpomalení hospodářského růstu na 3,3 %, když v roce 2018 činil globální růst dle výpočtů OECD 3,6 %.

Pro rok 2020 aktualizovaná prognóza OECD očekává zrychlení globálního růstu na 3,4 %.

Tahounem zrychlení by v roce 2020 měla být mimo jiné eurozóna, kde by měl růst zrychlit na 1,2 %, mírné zrychlení se čeká také pro ekonomiku Spojeného království a lépe by si měla vést řada rozvíjejících se ekonomik v čele s Tureckem, Brazílií, a také Indie či Rusko.

Pro samotné Spojené království ale trvá otazník v podobě vyřešení brexitu: OECD varuje, že tzv. tvrdý brexit by britskou ekonomiku vrhl do recese.

Z pohledu středoevropského regionu prognóza OECD připomíná, že vnější prostředí v letošním roce žádný výrazný prorůstový impuls nedodá.

Středoevropské ekonomiky nicméně profitují z pokračujícího růstu domácí poptávky a tento faktor by měl pomoci k slušnému růstu regionálního HDP i v letošním roce.

Prognóza OECD ale zároveň připomíná, že ECB nebude mít důvod spěchat se zpřísňováním své měnové politiky, což je důležitý signál i pro centrální banky ve středoevropském regionu.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice