Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

HDP ČR a detailní údaje za 4Q 2018


01.03.2019

Detailní data k HDP za loňské závěrečné čtvrtletí potvrzují, že česká ekonomika zakončila rok 2018 velmi solidním růstem. Vykázaný růst HDP za 4. kvartál 2018 na úrovni 0,9 % mezičtvrtletně a 2,8 % meziročně je o desetinu procentního bodu slabší, než co naznačoval předběžný údaj. I tak je ale růst HDP, vykázaný za loňský závěrečný kvartál, o půl procentního bodu nad očekáváním ČNB.

Ze strany poptávky byl růst v závěru loňského roku na meziroční úrovni tažen domácími výdaji, tedy investičními výdaji a spotřebou, zatímco příspěvek zahraničního obchodu měl na celkový růst HDP nepříznivý vliv.

Na mezičtvrtletní bázi byly naopak hlavním tahounem růstu čisté exporty a v menší míře také spotřeba domácností.

Silný mezičtvrtletní růst exportů je zajímavý v kontextu slabého růstu HDP v eurozóně a stagnace HDP v Německu, nicméně obdobný vzkaz, tedy silný mezičtvrtletní růst exportů v závěru loňského roku, hlásí také detaily o HDP v případě Polska.

Zdá se, že exportní kanál nevyschl a na datech o HDP za loňské závěrečné čtvrtletí zaujmou také klesající zásoby: celkově tak lze konstatovat, že HDP v závěru loňského roku překvapil jak solidním růstem, tak příznivou strukturou.

Domácí poptávka v české ekonomice je pak tažena jak situací na trhu práce, tak potřebou firem doplňovat chybějící výrobní kapacity vyššími investicemi.

Příznivou roli hraje také příliv prostředků z evropských fondů.

Za celý rok 2018 rostl HDP České republiky tempem 3,0 %, což znamená zpomalení v porovnání s růstem 4,5 % v roce 2017. Pro letošní rok odhaduji zpomalení růstu české ekonomiky do oblasti 2,7 %.

Platí konstatování, že růst jádrové inflace v české ekonomice a silnější než očekávaný růst HDP dávají v rámci ČNB argumenty zastáncům dalšího zvýšení úrokových sazeb.

Alfou a omegou pro úvahy bankovní rady bude na nejbližších zasedáních jak vývoj jádrové inflace v české ekonomice, tak data o hospodářském výkonu eurozóny.

I nadále si myslím, že bankovní rada bude vážně debatovat o zvýšení úroků spíše až na květnovém zasedání, kdy bude mít k dispozici novou prognózu vývoje české ekonomiky a větší kvantum informací o hospodářském vývoji v eurozóně a o řešení otázek brexitu.

Nicméně, možnost zvýšení úroků bude samozřejmě opět diskutována i na nejbližším zasedání bankovní rady, jež se bude konat 28. března, kdy bankovní rada bude nepochybně konstatovat růst inflačních rizik v české ekonomice.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice