Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Trhy se obávají slabšího růstu ekonomiky a výhledu měnové politiky v USA


29.01.2019

Řada nejistot by měla být v roce 2019 vyřešena. Finanční trhy se ale v následujících měsících budou muset vyrovnat se zpřísňováním měnové politiky hlavních světových centrálních bank.

Příležitosti:

  • Na akciových trzích letos vidíme reálnou možnost alespoň částečného umazání předchozích ztrát z roku 2018. Ceny akcií odrážejí spoustu nejistot včetně nejhorších scénářů: „tvrdý brexit“, nedosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou a významnou měrou i případnou recesi v USA 2019/2020. Přesto nahlížíme na vývoj trhů spíše pozitivně. A to díky dobrým fundamentům společností. Po globálnímu poklesu cen akcií totiž došlo k výraznému zlepšení ukazatelů ocenění, v mnoha případech na nejpříznivější hodnoty za několik posledních let. Očekáváme sice zpomalení růstu zisků a tržeb, přesto bychom se měli pohybovat v kladných - byť jednociferných - číslech.
  • Kreditní cyklus se dostává do pokročilé fáze. Ratingové agentury očekávají obnovení růstu defaultních měr během roku 2019. Současné kreditní valuace ale podle nás dostatečně reflektují oslabení kreditních podmínek a všechna další možná rizika. Další výrazné oslabení v roce 2019 tak nečekáme. Uklidnění nálady a snížení některých nejistot, které letos očekáváme, by tak mohlo přispět ke stabilizaci, nebo dokonce mírné pozitivní korekci předchozího stresu na kreditních trzích.

Hrozby:

  • Finanční trhy se v následujících měsících budou muset vyrovnat se zpřísňováním měnové politiky hlavních světových centrálních bank. FED naznačuje pro rok 2019 dvojí zvýšení sazeb, ECB v prosinci potvrdila konec kvantitativního uvolňování. A to navzdory zpomalující ekonomice eurozóny a hrozícímu tvrdému brexitu. Bude navíc docházet k očekávanému zpomalování světové ekonomiky, což se negativně promítne i do zpomalování růstu firemních zisků, na který jsme si v uplynulých čtvrtletích zvykli.

Loňský rok byl z pohledu finančních trhů ovlivněn řadou nepříznivých faktorů. K nejvýznamnějším patřil růst úrokových sazeb amerického Fedu, růst protekcionismu v globálním obchodě, nestabilita na některých rozvíjejících se trzích a politické nejistoty v samotné západní Evropě (brexit či dojednávání rozpočtu Itálie). Řada nejistot by však měla být v roce 2019 vyřešena, respektive nepříznivý vliv některých faktorů by se měl snížit, což podporuje umírněný optimismus ohledně sentimentu na finančních trzích.

Nejhorší štědrovečerní pád 

Americké indexy se dostaly opakovaně do pásma korekce a zaznamenaly svůj nejhorší štědrodenní pokles v historii. Index S&P 500 uzavřel prosinec o 9,2 % níže, ztráta za celý rok 2018 činila 6,2 %. Trhům uškodila vize dalšího růstu úrokových sazeb v USA, kterou FED avizoval na svém prosincovém zasedání. Strach z ekonomického zpomalení, brexitu či vývoje třenic mezi USA a Čínou měly na sentiment rovněž negativní dopad. Evropský index v prosinci poklesl o 5,5 %. Středoevropský index odmazal “jen” 3,8 %, český trh (-7,7 %) ovlivnilo zavedení sektorových daní v Rumunsku. Ocenění akcií je po výprodejích vzhledem k očekávanému dalšímu růstu firemních zisků atraktivní.

Investoři v době nejistot a obav ze zpomalení hospodářského růstu preferují bezriziková aktiva. To podpořilo německé i americké vládní dluhopisy v růstu zisků. Dařilo se i středoevropským vládním dluhopisům. Zde se projevuje dobrý fundament regionálních ekonomik coby štít vůči rizikové averzi. Sentimentu na dluhopisových trzích pomohla i nižší inflace, jež reflektuje pomalejší růst cen potravin a pohonných hmot. ČNB ponechala v prosinci svůj hlavní úrok beze změny na úrovni 1,75 %. Hlasy z ČNB navíc signalizují, že většina členů bankovní rady necítí potřebu se zvyšováním sazeb spěchat. Zpřísňování politiky ČNB by tak letos mělo být mnohem pozvolnější, než tomu bylo v roce 2018.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice