Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Zlato a stříbro – svižný nástup do roku 2019


11.01.2019

Čtenáři našich analýz a komentářů, kteří si raději vzali přes vánoční svátky volno a dění na trzích nevěnovali pozornost, jsou možná vývojem v těchto několika dnech překvapeni. Zatímco akciím se nepodařilo v posledních obchodních seancích minulého roku zvrátit neblahou bilanci roku 2018, zlato a vzácné kovy vstoupily do Nového roku svižným tempem.

Zlato podle plánu po překonání bariéry u 1240 USD téměř okamžitě vystoupalo až k 1300 USD/unci . Také stříbro vyslalo rozhodující nákupní signál.

Pozitivním znamením je fakt, že prosincové razantní cenové vzestupy nevzbudily žádnou mediální pozornost. Přitom zlato přidalo v USD od srpna do dnešního dne 10,6 % a stříbro od poloviny listopadu o 14,2%. Potvrzují to rovněž indikátory měřící náladu investorů, která je navzdory pozitivnímu vývoji stále negativní. A to je dobře. Tím je vytvořen předpoklad pro další cenový vzestup.

Graf: Zlato v USD za unci (druhé pololetí 2018)

Pozitivní obraz – vzestupný klín dokončený proražením linie odporu u 1240 USD (červená vodorovná linie), krátký test zpět na linii (událost v červené elipse) a odraz do cílové zóny 1280/1310 USD. 
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants

Po tomto čítankovém scénáři následuje typicky kratší konsolidace sil před dalším vzestupem, jehož potenciál sahá k rozhodující bitevní linii u 1360/1366 USD. Teprve zde se rozhodne o dalším dlouhodobém trendu.

Ruku v ruce se zlatem dokončilo také stříbro dlouho očekávaný průlom. Důležitou překážku zde představovala linie 14,92 USD/unci.

Graf: Stříbro v USD za unci (2. pololetí 2018)

Po prolomení vodorovné linie odporu u 14,92 USD (červená přerušovaná linie) následuje dynamický cenový vzestup. 
Zdroj: EKKA-Gold/Guidants

Průlom stříbra proběhl ještě svižněji a to dokonce s tzv. gapem (v grafu označen šedou elipsou), což je označení pro „díru“ v kotaci cen. Tento jev vypovídá o velmi silném impulsu, neboť uvnitř této díry se neuskutečnily pro silný přetlak poptávky žádné obchody a první obchod se realizoval až o 3,5% výše nad posledním uzavíracím kurzem. Důležitým faktem je, že jak u zlata, tak stříbra proběhl průlom přibližně souběžně.

Na cenách v CZK i Eurech se zatím tyto dolarové posuny neprojevily až tak razantně, a to díky posilujícím kurzům v závěru roku. O důvod více vnímat toto „relativní přimražení cen“ zlata i stříbra v CZK jako určitý bonus a příležitost k nákupu nebo posílení pozic svého fyzického pokladu.

Po letech poklesů získává obraz obratu trendu v roce 2019 a následujících letech stále jasnější kontury. Zvláště, pokud se naplní také skeptická očekávání na ostatních, zejména akciových trzích, by mohly zlato a vzácné kovy získat další „přídavný pohon“.

Také v roce 2019 budeme jednoznačně preferovat fyzické investiční zlato a vzácné kovy před „papírovými“. Důvod je již od poslední krize roku 2008 stále tentýž – nepolevující systémová rizika daná stupňujícím se zadlužením celého globalizovaného finančního systému, jakož i řadou ekonomických i geopolitických problémů.

Po 6 letech úhoru má rok 2019 rozhodně šanci stát se rokem zlata a vzácných kovů.

 

Autor: Zdeněk Ďuriš, finanční analytik EKKA Gold

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice