Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Vývoj na finančních trzích v prosinci 2018


04.01.2019

Klíčové události ve světě

 • Americká centrální banka Fed v souladu s očekáváním investorů zvýšila 19. prosince základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu (0,25 %) na cílové pásmo 2,25-2,50 %. Jednalo se o čtvrté zvýšení sazeb v roce 2018 a celkově deváté zvýšení v aktuálním cyklu zvyšování úrokových sazeb, jenž započal v prosinci 2015. Fed zároveň snížil prognózu zvyšování sazeb v roce 2019 ze tří na dvě zvýšení a ponechal prognózu na jedno zvýšení v roce 2020. Celkově z tohoto zasedání Fedu žádné zásadní překvapení nevzešlo.
 • Česká národním banka na svém zasedání 20. prosince taktéž v souladu s očekáváním investorů ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 1,75 %. Vzhledem ke stále slušné dynamice české ekonomiky a slabší koruně investoři nicméně očekávají, že by ČNB mohla už na svém příštím zasedání v únoru základní úrokovou sazbu zvýšit na rovná 2 %.
 • Americké akcie zažily nejhorší prosinec od Velké hospodářské krize v roce 1931. Index S&P 500 odepsal 9,2 %. Globální akciové trhy dle indexu MSCI All Country World oslabily o 7,2 %. Za akciovými propady nestálá žádná nová fundamentální informace, spíše se dále zintenzivňovaly dřívější obavy o dynamiku globálního ekonomického růstu v roce 2019.

Vývoj na finančních trzích

 • Nárůst negativního sentimentu a rizikové averze, zhmotněný v akciových propadech, se tentokrát oproti tradičním tržním vzorcům projevil v oslabení amerického dolaru. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, oslabil o 1,1 %. Vůči euru dolar oslabil o 1,3 % na úroveň 1,147 dolaru za euro. Naopak za celý rok 2018 dolar vůči euru o 4,5 % posílil.
 • Rovněž koruna se v prostředí zvýšené rizikové averze chovala poněkud nestandardně, když posílila vůči euru i dolaru. Vůči euru zpevnila o 0,9 % na úroveň 25,73 CZK/EUR a vůči dolaru o 1,7 % na úroveň 22,47 CZK/USD. Za celý rok 2018 koruna naopak oslabila, vůči euru nepatrně o 0,7 % a vůči dolaru o 5,5 %.
 • Globální akciové trhy zasáhly silné výprodeje, index MSCI All Country World ztratil 7,2 %. Z regionálního pohledu se opět relativně více dařilo akciovým trhům rozvíjejících se zemí (MSCI Emerging Markets -2,9 %) oproti akciovým trhům rozvinutých zemí (MSCI World -7,7 %). Za celý rok 2018 globální akciové trhy dle indexu MSCI All Country World ztratily 11,2 %.
 • Z konkrétních zemí největší ztráty zaznamenaly akcie v USA (S&P 500 -9,2 %), Japonsku (Nikkei -10,5 %) a Rumunsku (BET -14,8 %). Nejmenší ztrátu si připsaly indické akcie (Sensex -0,3 %).
 • Index pražské burzy PX také zaznamenal vysokou ztrátu -7,7 % a rok zakončil na úrovni 987 bodů. Za celý rok 2018 český akciový index odepsal 8,5 %.
 • České státní dluhopisy pokračovaly v mírném posilování, když dle indexu českých státních dluhopisů Bloomberg Barclays v průměru připsaly zhodnocení 0,6 %. Výnos do doby splatnosti státního dluhopisu s dvouletou splatností poklesl o 0,10 % na 1,50 % a výnos do doby splatnosti státního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností poklesl o 0,12 % na úroveň 1,94 %. Česká výnosová křivka tak dále mírně snížila svůj sklon. Za celý rok 2018 index českých státních dluhopisů zaznamenal ztrátu -1,0 %.
 • Polské státní dluhopisy pokračovaly v růstu, prosincové zhodnocení činilo 1,1 % a za celý rok 2018 velice slušných 4,9 %. Také maďarské státní dluhopisy pokračovaly v růstu, tentokrát o 0,9 %. Za celý rok 2018 jsou nicméně maďarské statní dluhopisy o 0,7 % slabší. Turecké státní dluhopisy navázaly na úspěšné předchozí měsíce, kdy se zotavovaly z krizových letních měsíců, zhodnocením o 1,1 % a za celý rok 2018 zaznamenaly pouze nepatrnou ztrátu -0,3 %. Nicméně vlivem dramatického oslabení turecké liry je výkonnost tureckých státních dluhopisů za celý rok 2018 v koruně silně negativní na úrovni -24,6 %.
 • Ve světle velkých akciových propadů byla výkonnost korporátních dluhopisů relativně příznivá. Eurový index korporátních dluhopisů investičního stupně posílil o 0,2 % a eurový index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) poklesl o 0,4 %. Za celý rok 2018 byla výkonnost korporátních dluhopisů vlivem roztažení kreditních marží záporná, dluhopisy investičního stupně ztratily 1,1 % a dluhopisy spekulativního stupně 3,6 %.
 • Cena ropy Brent poklesla o dalších 8,4 % na úroveň 54 dolarů za barel. Za celý rok 2018 je cena ropy níže o 19,5 %.

 

Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?

 • V rámci asset alokace investičních portfolií jsme v průběhu prosince žádné významné investiční akce neprováděli. Celkově máme v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) i nadále neutrální váhu v akciích, podvážení v dluhopisech a naopak nadvážení v alternativních investicích a hotovosti.

 

Akcie

=

Neutrál

Dluhopisy

-

Podvážení

Alternativy

+

Nadvážení

Hotovost

+

Nadvážení

 

Jaký je náš investiční výhled na následující období?

 • Naše očekávání pro rok 2019 jsou v rámci našeho základního scénáře očekávaného budoucího vývoje opatrně pozitivní.
 • Solidní tempo růstu světové ekonomiky stále pokračuje. Od začátku roku 2018 již nicméně tempo mírně zpomaluje, přičemž svého vrcholu dosáhla světová ekonomika na konci roku 2017. Je přitom velice pravděpodobné, že mírné zpomalování bude v příštích dvou letech pokračovat.
 • Globální ekonomickou recesi sice momentálně ekonomický konsensus rozhodně neočekává, nicméně rizika výhledu jsou vychýlena směrem dolů. Aktuální konsenzus pro letošní rok přitom počítá s globálním růstem mírně nad 3 %. Hlavními tahouny globálního růstu budou i nadále rozvíjející se ekonomiky v Asii v čele s Čínou a Indií.
 • Inflační vývoj pro globální finanční trhy stále nepředstavuje žádný problém. Ve vyspělých zemích by se měla inflace i v letošním roce pohybovat kolem 2% inflačních cílů centrálních bank.
 • Americký Fed v prosinci podle očekávání počtvrté v roce 2018 zvedl úrokové sazby a pravděpodobně další dvě zvýšení nás čekají v letošním roce. Evropská centrální banka drží úrokové sazby stále na nule a ke konci roku 2018 ukončila program nákupu dluhopisů (kvantitativní uvolňování). ECB také několikrát indikovala, že bude držet sazby na nule minimálně do letošního léta. Vzhledem k tomu, že makroekonomická data z eurozóny byla v posledním období vesměs slabší, než se čekalo, první zvýšení sazeb by mohlo přijít ještě později, až na přelomu let 2019 a 2020. Co se týče japonské centrální banky, ta bude podle posledních prohlášení udržovat nulové sazby a nákupy vládních dluhopisů po ještě velice dlouhou dobu, neboť míra inflace se stále pohybuje velice hluboko pod 2% inflačním cílem.
 • Co se globálního akciového výhledu týče, domníváme se, že po silných propadech v posledním čtvrtletí 2018 mají zejména rozvíjející se akciové trhy velice zajímavý potenciál pro zhodnocení v následujícím období. Dynamika světové ekonomiky bude nicméně velice pravděpodobně v příštích dvou letech dále mírně zpomalovat, proto máme celkově na globální akcie neutrální názor.
 • Z hlediska regionální akciové alokace stále silně preferujeme rozvíjející se trhy (emerging markets) oproti trhům rozvinutým (developed markets) zejména na základě 1) příznivějších valuací, 2) výrazně vyšší dynamiky HDP, 3) vyššího očekávaného tempa růstu korporátních zisků a 4) výrazně horší výkonnosti v loňském roce, přičemž očekáváme, že by měly rozvíjející se trhy v letošním roce tuto horší výkonnost postupně dohánět.
 • Na trh českých státních dluhopisů máme i nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou z historického srovnání stále poměrně hodně nízko, byť již o poznání výše oproti historickým minimům dosaženým před dvěma lety.
 • Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domníváme se, že po výrazném cenovém růstu z let předcházejících roku 2018 již pravděpodobně mají to nejlepší za sebou, a to i přes mírný pokles v loňském roce. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů –  kreditní marže, tzn. rizikové přirážky nad výnosy relativně bezrizikových státních dluhopisů, se totiž, přes určitý růst v loňském roce, stále pohybují poměrně blízko historickým minim.
 • V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.

Mezi aktuální klíčová rizika našeho opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů patří 1) rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky z cyklického vrcholu, jehož bylo dosaženo na konci roku 2017, 2) zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě ve vztahu mezi USA a Čínou, 3) rychlejší než aktuálně očekáváné zpomalování čínské ekonomiky, 4) vývoj v Itálii – riziko recese v roce 2019, vývoj státního rozpočtu a korespondující dynamiky státní zadluženosti, a 5) tvrdý a neřízený Brexit.

 

Autor: Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

 • Snadné a rychlé srovnání
 • Spoření s nadstandardním úrokem
 • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice