Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Akcie v roce 2018: Růst zisků versus pokles valuací


22.12.2018

Globální akciové trhy nezažily příznivý rok. Index MSCI All Country World od začátku roku ztrácí 9,9 %. Pokud přihlédneme k dividendovému výnosu ve výši 1,7 %, je ztráta globálních akciových trhů o něco mírnější na úrovni 8,2 %. Mezi klíčové důvody akciových poklesů patří zpomalující dynamika růstu celé světové ekonomiky, konkrétně především zpomalující růst čínské ekonomiky, jež přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou, dále obchodní válka mezi USA a Čínou, zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem, včetně korespondujícího růstu výnosů amerických státních dluhopisů a celkového zpřísňování měnových podmínek amerického dolaru, a v neposlední řadě nesmíme zapomenout na měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného Brexitu a nejistotu ohledně italského rozpočtu a obrovské zadluženosti. V poslední době se k výrazným negativním faktorům také přidala silně invertující výnosová křivka v USA, která na základě historických zkušeností může indikovat relativně brzký příchod hospodářské recese. Všechny tyto negativní faktory dohromady způsobily silný nárůst rizikové averze, jenž se projevil právě v akciových poklesech. Přitom platí, že korunová výkonnost globálních akciových trhů byla o poznání lepší na záporné úrovní -2,3 %, neboť americký dolar letos vůči koruně poměrně výrazně posílil.

Velice silný pozitivní vliv na celkovou výkonnost měl enormní růst globálních korporátních zisků, který podle agentury Bloomberg od začátku roku činí 26,5 %. Hlavní vliv zde měl růst ziskovosti amerických korporací, když se velice pozitivně projevila daňová reforma prezidenta Trumpa z konce loňského roku. Na druhou stranu se s ještě větší a obrácenou negativní intenzitou projevil dramatický pokles valuací P/E o 28,8 %. Zatímco ještě na konci roku 2017 se globální akcie obchodovaly za 21,3násobek zisků, aktuálně se obchodují pouze za 15,2násobek (jsou to právě výrazně nižší valuace, které stojí za naším opatrně pozitivním názorem na akcie pro příští rok 2019.). Třetím a tradičně stabilním mírně pozitivním faktorem akciové výkonnosti byl dividendový výnos, který od začátku roku z globálního pohledu činí 1,7 %. Tyto tři faktory nám dávají dohromady -8,2% ztrátu globálního akciového indexu s dividendami. Pokud k tomu navíc připočítáme posílení dolaru vůči koruně o 6,4 %, dostaneme výslednou ztrátu -2,3 % v koruně.

Zdroj: Bloomberg, vlastní výpočty (pozn.: první dva faktory se musí multiplikovat a nikoliv sčítat)

Zdroj: Bloomberg

 

Autor: Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice