Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Inflace v ČR za říjen 2018


11.11.2018

Meziroční inflace v říjnu klesla a dostala se tak pod nedávno zveřejněnou prognózu ČNB. Na úrovni 2,2 % je meziroční inflace nejníže od letošního května, ve zbytku roku ale asi klesat nebude a poté vzroste kvůli cenám energií. Říjnová data o vývoji spotřebitelských cen nicméně podporují scénář, v němž ČNB po sérii zvyšování ponechá své úroky v prosinci beze změny.

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil z 2,3 na 2,2 %, když trh očekával meziroční inflaci beze změny na úrovni 2,3 % a ČNB ve své čerstvé prognóze předpokládala nárůst na 2,4 %. Nižší inflace je především důsledkem zpomalení meziročního růstu cen potravin, zatímco ceny pohonných hmot tlačily celkovou inflaci směrem k růstu.

Vývoj cen položek spadajících do takzvané jádrové inflace byl v říjnu smíšený a meziroční jádrová inflace se tak zřejmě příliš nezměnila ze své zářijové úrovně 2,1 %. Je možné, že data o jádrové inflaci vykáží pro říjen její mírný nárůst, nicméně tento nárůst by neměl jít za hranici očekávání ČNB: centrální banka očekává, že jádrová inflace bude v závěrečném čtvrtletí letošního roku činit 2,3 %.

Celkově lze konstatovat, že říjnová data o inflaci hlásí zpomalení růstu cen potravin a v souhrnu jen nepatrné změny dynamiky meziročního růstu cen u ostatních položek spotřebního koše. Z pohledu ČNB říjnová data nahrávají scénáři, v němž si centrální banka po sérii čtyř zvýšení úroků v řadě může na příštím zasedání vybrat pomyslnou pauzu a nechat své úroky beze změny – repo sazbu na úrovni 1,75 %.

Nejbližší měnově-politické zasedání bankovní rady, jež bude zároveň poslední v tomto roce, se koná několik dní před vánočními svátky – 20. prosince. Určitý prvek nejistoty může znamenat příchod dvou nových členů bankovní rady, nicméně předpokládám, že ČNB v prosinci skutečně nechá své sazby beze změny a další zvýšení bych tak čekal až v novém roce, nejspíše v únoru.

Ve zbytku letošního roku bude meziroční inflace zřejmě kolísat kolem stávající úrovně, vyloučit nelze její mírný nárůst. Výraznější nárůst meziroční inflace pak lze čekat na počátku roku 2019 v souvislosti s vývojem cen energií pro domácnosti.

S tím ale ČNB i trh počítají a alfou a omegou pro vývoj sazeb ČNB v roce 2019 tak bude především vývoj kurzu koruny.

Centrální banka očekává, že koruna bude v roce 2019 poměrně výrazně posilovat a posuny na úrokových sazbách tak budou minimální. Pokud se ale předpoklad ohledně posílení koruny nenaplní, tak ČNB bude zvyšovat své sazby zřejmě výrazněji, než co pro rok 2019 předpokládá nedávno zveřejněná prognóza z dílny centrální banky, jež vidí fakticky jen jedno zvýšení sazeb v prvním čtvrtletí.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice