Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Říjnové dění na finančních trzích


05.11.2018

Klíčové události ve světě:

 • Globální akciové trhy v říjnu postihla negativní nálada, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World ztratil 7,6 %.
 • Za tímto akciovým poklesem stojí několik důvodů. Zaprvé je to mírně zpomalující dynamika světové ekonomiky, která je patrná již od počátku letošního roku a čísla o HDP za třetí kvartál například z eurozóny nebo Číny tento trend jasně potvrdila.
 • Druhým důvodem akciových poklesů je politika americké centrální banky, když Fed poměrně vytrvale zvyšuje úrokové sazby a navíc průběžně snižuje objem své rozvahy, nabobtnané politikou kvantitativního uvolňování v (po)krizových letech. Důsledkem je silnější dolar vůči prakticky všem měnám a obecně zpřísňování měnových podmínek amerického dolaru.
 • Třetím důvodem je pokračující a eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Podle odhadů ekonomů by zatím tyto třenice nad růst globálního HDP neměly mít zásadní dopad, je zde ovšem samozřejmě riziko, že negativní trend se bude dále prohlubovat a dynamika mezinárodního obchodu výrazněji oslabí.
 • Když navíc vezmeme v potaz další negativní faktory lokálního rázu jako Brexit, italský rozpočet či turecká krize, nelze se divit, že globální akciové trhy neprožívají zrovna nejpovedenější období.

Vývoj na finančních trzích:

 • Americký dolar v prostředí zvýšené rizikové averze jako klíčový „bezpečný přístav“ výrazně posiloval. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, posílil o 2,1 %. Od začátku roku je přitom dolarový index silnější již o 5,4 %. Vůči euru dolar v říjnu posílil o 2,5 % na úroveň 1,131 dolaru za euro.
 • Koruna v prostředí zvýšené rizikové averze oslabovala. Vůči euru oslabila o 0,8 % na úroveň 25,92 CZK/EUR a vůči dolaru oslabila mnohem výrazněji o 4,3 % na úroveň 22,90 CZK/USD.
 • Globální akciové trhy zažily silně negativní měsíc, když index MSCI All Country World zaznamenal pokles 7,6 % (v dolaru). V korunovém vyjádření byla ztráta na úrovni 3,6 % díky posílení dolaru mírnější.
 • Z regionálního pohledu si opět mírně lepší výkonnost připsaly akciové trhy rozvinutých zemí (MSCI World -7,4 %) oproti akciovým trhům rozvíjejících se zemí (MSCI Emerging Markets -8,8 %). Přitom od začátku roku jsou rozvíjející se trhy již v 18% mínusu.
 • Z konkrétních zemí si výrazný zisk připsaly pouze akcie v Brazílii (Bovespa +10,2 %) díky očekávání, že se novým prezidentem stane krajně pravicový kandidát Jair Bolsonaro. Tak se i nakonec po druhém kole voleb stalo. Mírný zisk připsaly ještě rumunské akcie (BET +1,3 %). Největší 10% ztrátu zaznamenaly čínské akcie vlivem slabšího růstu HDP ve třetím čtvrtletí na úrovni 6,5 %.
 • Index pražské burzy PX poklesl o 3,2 % a měsíc zakončil na úrovni 1067 bodů.
 • České státní dluhopisy nepatrně posílily, když dle indexu českých státních dluhopisů Bloomberg Barclays v průměru přidaly 0,3 %. Výnos do doby splatnosti státního dluhopisu s dvouletou splatností vzrostl o 0,05 % na 1,53 % zejména vlivem dalšího zvýšení úrokových sazeb ČNB. Výnos do doby splatnosti státního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností naopak mírně o 0,04 % poklesl na úroveň 2,15 %. Česká výnosová křivka tak dále mírně snížila svůj sklon.
 • Polské státní dluhopisy pokračovaly v mírném posilování, tentokrát o 0,4 %, zatímco maďarské státní dluhopisy zůstaly přibližně na hodnotách ze září. Turecké vládní dluhopisy pokračovaly v pozvolném zotavování z krizových letních měsíců, když v říjnu připsaly průměrný zisk 4,6 %. Od začátku roku je nicméně stále index tureckých vládních dluhopisů výrazně v mínusu -8,4 %.
 • Korporátním dluhopisům se v prostředí zvýšené rizikové averze příliš nedařilo. Eurový index korporátních dluhopisů investičního stupně mírně o 0,2 % oslabil, zatímco eurový index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) poklesl výrazněji o 1,2 %.
 • Cena ropy Brent poklesla o 8,8 % na úroveň 75 dolarů za barel.

Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?

 • V rámci asset alokace investičních portfolií jsme v průběhu října po významném poklesu mírně zvýšili váhu akciové složky a to prostřednictvím navýšení pozic na rozvíjejících se akciových trzích. Vzhledem ke srovnávacím indexům (benchmarkům) tento krok představoval posun z mírného podvážení akciové složky na neutrální alokaci.
 • Celkově máme v rámci asset alokace investičních portfoliích vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) neutrální váhu v akciích, podvážení v dluhopisech a naopak nadvážení v alternativních investicích a hotovosti.
 • V rámci akciové složky i nadále preferujeme rozvíjející se trhy (emerging markets) oproti trhům rozvinutým (developed markets) zejména z důvodu příznivějších valuací, výrazně vyšší dynamice HDP a vyššímu očekávanému tempu růstu korporátních zisků.

Jaký je náš investiční výhled na následující období?

 • Naše očekávání pro zbytek roku 2018 a rok 2019 jsou v rámci našeho základního scénáře budoucího vývoje opatrně pozitivní.
 • Solidní tempo růstu světové ekonomiky letos pokračuje. Od začátku roku již nicméně tempo mírně zpomaluje, přičemž svého vrcholu dosáhla světová ekonomika na konci roku 2017. Je přitom pravděpodobné, že mírné zpomalování bude v příštích dvou letech pokračovat.
 • Globální ekonomickou recesi sice momentálně ekonomický konsensus rozhodně neočekává, nicméně rizika výhledu jsou vychýlena směrem dolů. Aktuální konsenzus pro příští rok přitom počítá s globálním růstem mírně nad 3 %. Hlavními tahouny globálního růstu budou i nadále rozvíjející se ekonomiky v Asii v čele s Čínou a Indií.
 • Inflační vývoj pro globální finanční trhy stále nepředstavuje žádný problém. Ve vyspělých zemích by se měla inflace i v příštím roce pohybovat kolem 2% inflačních cílů centrálních bank.
 • Americká centrální banka Fed bude velice pravděpodobně pokračovat v graduálním zvyšování úrokových sazeb, jež jsou z historického srovnání stále velice nízké pod neutrální úrovní. Evropská centrální banka drží úrokové sazby stále na nule a podle říjnového prohlášení velice pravděpodobně ukončí program nákupu dluhopisů (kvantitativní uvolňování) na konci roku. I nadále se navíc zdá, že má eurozóna před sebou ještě minimálně celý jeden rok bez zvýšení sazeb. Co se týče japonské centrální banky, ta bude podle prohlášení po posledním zasedání na konci října udržovat nulové sazby a nákupy vládních dluhopisů po ještě velice dlouhou dobu.
 • Co se globálního akciového výhledu týče, domníváme se, že po říjnovém propadu mají zejména rozvíjející se akciové trhy velice zajímavý potenciál pro zhodnocení v následujícím období. Tento pohled vychází především z atraktivnějších valuací. Dynamika světové ekonomiky bude nicméně velice pravděpodobně v příštích dvou letech dále mírně zpomalovat, proto máme celkově na globální akcie neutrální názor.
 • Na trh českých státních dluhopisů máme i nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou z historického srovnání stále poměrně hodně nízko, byť již o poznání výše oproti historickým minimům dosaženým před dvěma lety.
 • Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domníváme se, že po výrazném cenovém růstu z minulých let, včetně roku 2017, již pravděpodobně mají to nejlepší za sebou. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů –  kreditní marže, tzn. rizikové přirážky nad výnosy relativně bezrizikových státních dluhopisů, se totiž stále pohybují poblíž historickým minim.
 • V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.

Mezi aktuální klíčová rizika našeho opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů patří další zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě ve vztahu mezi USA a Čínou, vývoj fiskální pozice Itálie, rychlejší než aktuálně očekáváné zpomalování čínské ekonomiky, riziko silné hospodářské recese v Turecku v příštím roce v souvislosti s měnovou krizí a rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky z cyklického vrcholu, jehož bylo dosaženo na konci loňského roku.

 

Autor: Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

 • Snadné a rychlé srovnání
 • Spoření s nadstandardním úrokem
 • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice