Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Míra nezaměstnanosti v EU za září 2018


01.11.2018

Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstala v září třetí měsíc v řadě na úrovni 8,1 %, což znamená zároveň nejnižší úroveň za bezmála 10 let. Meziročně míra nezaměstnanosti klesla o 0,8 procentního bodu a pokračující pokles nezaměstnanosti odpovídá stávající fázi hospodářského cyklu, kdy se ekonomika nachází blízko stavu plného využití produkčních kapacit. Nicméně, v kontextu zpomalování téma růstu ekonomiky eurozóny lze čekat, že se snižování nezaměstnanosti v eurozóně v roce 2019 zastaví.

Souběh nízké či dokonce dále klesající nezaměstnanosti a zpráv o zpomalování hospodářského růstu v eurozóně nepředstavuje paradox: trh práce je za hospodářským cyklem o několik čtvrtletí opožděn a nezaměstnanost tak může ještě nějakou dobu klesat navzdory slabšímu růstu ekonomiky. Nezaměstnanost v eurozóně tak může dále klesat i v závěrečném čtvrtletí letošního roku a možná i na počátku roku 2019. Nicméně, spíše než pozitivním zprávám z trhu práce budou v úvahách finančních trhů dominovat slabší data o hospodářské aktivitě. Hospodářský růst v Evropě je v rámci stávajícího cyklu za svým vrcholem, což platí i o české ekonomice. Pro tuto fázi hospodářského cyklu je sice pokračující pokles nezaměstnanosti adekvátním jevem, nicméně pokud ekonomika nedostane nový růstový impuls, tak se nezaměstnanost v průběhu roku 2019 přestane snižovat, což platí jak o eurozóně, tak o středoevropském regionu včetně české ekonomiky.

Evropská unie jako celek též hlásí stagnaci míry nezaměstnanosti na úrovni 6,7 %, což zároveň znamená nejnižší úrovně za historii měření, tedy od počátku roku 2000. Česká ekonomika si i nadále drží prvenství ve smyslu nejnižší míry nezaměstnanosti v celé EU, když míra vyjádřená metodikou Eurostatu v září setrvala na úrovni 2,3 %. I v případě české ekonomiky ale platí, že pokles nezaměstnanosti zřejmě dosáhne v roce 2019 svého dna a zastaví se.

Silný hospodářský růst, pozorovaný v uplynulých letech, nechává na trhu práce svůj pozitivní otisk, což je v podobě poklesu nezaměstnanosti velmi dobře patrné i v české ekonomice. Pokles nezaměstnanosti a s ním související nedostatek pracovní síly ale zároveň představuje pro mnohé podniky i celá odvětví bariéru, jež brání výraznější expanzi jejich výroby a celkové aktivity. Vše se projevu jednak v tlaku směrem k rychlejšímu růstu mezd a podniky jsou motivovány k výraznější investiční aktivitě, aby nahradily chybějící pracovní sílu.

V tomto ohledu se situace ani na počátku letošního podzimu nijak nezměnila. Nicméně i v případě české ekonomiky lze předpokládat, že v situaci zpomalení hospodářského růstu nebude mít nezaměstnanost v příštím roce příliš kam klesat, a to i proto, že je již nyní velmi nízko. Zároveň se ale zatím nerýsuje ani žádný obrat v opačné směru, tedy ve směru nárůstu nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice: rok 2019 tak v tomto ohledu bude spíše obdobím stabilizace.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice