Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Ratingová agentura Moody’s snížila rating italského vládního dluhu


22.10.2018

Ratingová agentura Moody’s minulý týden v pátek snížila rating Itálie ze stupně Baa2 na Baa3, tedy na poslední stupeň v investičním pásmu nad pásmem spekulativním. Investoři tento krok do značné míry očekávali, neboť Moody’s již před pěti měsíci Itálii snížila výhled ratingu Itálie na negativní, čímž indikovala, že snížení ratingu může v následujícím období s poměrně výraznou pravděpodobností přijít. A také že přišlo. Jediným pozitivem na celé záležitosti je skutečnost, že Moody’s změnila výhled ratingu Itálie na stabilní, tudíž se vláda v Říme snížení ratingu do spekulativního neinvestičního pásma v nejbližším období bát nemusí.

Moody’s vedly ke snížení ratingu dva klíčové důvody. Zaprvé je to výrazné oslabení italské fiskální pozice s tím, že nová vláda pro následující roky prognózuje výrazně vyšší rozpočtové deficity, než jaké ratingová agentura dříve předpokládala. Poměr italského vládního dluhu na HDP se proto v následujících letech pravděpodobně stabilizuje kolem současné úrovně 130 procent místo toho, aby došlo ke graduálnímu poklesu, se kterým ratingová agentura dříve počítala.

Druhým důvodem jsou negativní implikace pro střednědobé tempo růstu italské ekonomiky z titulu zastavených strukturálních a fiskálních reforem. Podle Moody’s neformují aktuální fiskální a hospodářské plány italské vlády koherentní agendu reforem, jež by zásadním způsobem ve střednědobém až dlouhodobém horizontu zvýšily současné anemické tempo růstu italského hospodářství. Ratingová agentura přitom očekává, že se ve střednědobém horizontu trend růstu italského HDP vrátí k vysoce podprůměrnému jednomu procentu z aktuálních mírně vyšších úrovní, které jsou podpořeny vyššími rozpočtovými schodky.

Financování státního dluhu se v posledních měsících začalo italské vládě značně prodražovat. Zatímco ještě v květnu výnos 10letého dluhopisu činil 1,75 procenta, ke dnešnímu dni se pohybuje dramaticky výše na úrovni 3,46 procenta. Riziková přirážka nad německé dluhopisy tak činí aktuálně přibližně 3 procenta. Vzhledem ke konci programu kvantitativního uvolňování ECB na konci letošního roku a neústupnosti italských vládních představitelů ohledně rozpočtového schodku na příští rok ve výši 2,4 procenta HDP, což je oproti plánům předchozí vlády trojnásobek, to vypadá, že výnosy italských vládních dluhopisů budou pokračovat v růstu, náklady na obsluhu obrovského vládního dluhu dále porostou a vládu z apeninského poloostrova čeká ještě pernější období než doposud.

 

Autor: Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice