Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Inflace v ČR za září 2018


09.10.2018

Meziroční inflace se v září zmírnila, čemuž napomohly ceny v dopravě a zlevnění v položce dovolených. Velmi pravděpodobně se zmírnila také jádrová inflace, což by mohlo vést ČNB k tomu, aby zpomalila tempo zvyšování svých sazeb. I nadále očekávám, že ČNB své úroky nejspíše zvýší i na nejbližším zasedání počátkem listopadu, v prosinci by ale mohla šňůru zvyšování úroků přerušit.

Zmírnění meziročního růstu cen v dopravě a v položce rekreace a kultura není překvapivé. V případě dopravy bylo jen otázkou, jak výrazně se do celkové statistiky projeví celostátní slevy jízdného v autobusové a železniční dopravě: a ani v tomto směru nehlásí statistika cen v dopravě žádné velké překvapení. V případě cen rekreací se čekalo, že po výraznějším nárůstu těchto cen na počátku letní sezóny může s koncem prázdnin přijít zlevnění, a i to se potvrdilo.

Právě ceny rekreací táhly v červenci a srpnu nahoru jádrovou inflaci, nyní by tedy jádrová inflace mohla mírně klesnout, když v srpnu činila 2,5 %. Vedle položky rekreace a kultura by ke zmírnění jádrové inflace měly přispět také ceny v pohostinství a ubytování, a stejně tak ceny bytového vybavení.

Na úrovni 2,3 % je celková meziroční inflace nyní pod prognózou centrální banky, neboť ČNB zářijovou inflaci očekávala na úrovni 2,5 %.

Pro jádrovou inflaci ČNB pro letošní třetí čtvrtletí očekávala průměrnou úroveň zhruba 1,9 % a v tomto ohledu bude skutečná úroveň vyšší, než co centrální banka předpokládala. Pod drobnohledem ale bude právě vývoj cen rekreací, neboť je vidět, že tato cenová položka může procházet výraznými výkyvy a ovlivnit tak jádrovou inflaci v obou směrech.

V závěrečných měsících letošního roku by celková inflace mohla dále mírně klesnout, nicméně zřejmě zůstane nad dvěma procenty. Pod dvě procenta a tedy pod úroveň inflačního cíle ČNB se inflace dle mého názoru dostane nejdříve v polovině roku 2019, ve druhé polovině roku 2019 by se již ale mohla nacházet pod touto úrovní, tedy pod 2 %.

Dopad sucha na ceny potravin a růstu cen ropy na ceny pohonných hmot znamená, že prostor pro další pokles celkové inflace v závěrečném čtvrtletí letošního roku není výrazný. Počátkem roku 2019 pak přijde další vlna cenových tlaků spojená s nárůstem cen energií pro domácnosti.

Každopádně ale lze konstatovat, že zářijová inflace přišla pod očekáváním finančních trhů a přinejmenším celková inflace je i pod očekáváním ČNB. Přesto ale pro zbytek letošního roku čekám ještě jedno zvýšení úroků ČNB: nejspíše již v listopadu, kdy by repo sazba měla dosáhnout úroveň 1,75 %.

V prosinci by si ČNB mohla v dosavadní sérii zvyšování úroků vybrat pauzu, otázkou ale je i to, nakolik se v prosinci na rozhodování bankovní rady projeví příchod dvou nových členů. Každopádně ale lze předpokládat, že v roce 2019 bude zvyšování sazeb ČNB méně časté, než tomu je v případě roku letošního. Úrokový rozdíl mezi českou ekonomikou a eurozónou narůstá, což se dle mého názoru začne v roce 2019 projevovat i na kurzu koruny, tedy v posílení české měny vůči euru.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice