Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

HDP ČR - zpřesněné údaje za 2Q 2018


02.10.2018

Zpřesněný údaj potvrzuje, že v letošním druhém čtvrtletí rostl HDP mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně o 2,4 %.

V první polovině letošního roku se meziroční růst české ekonomiky výrazně zpomalil, což je dáno i vysokou meziroční srovnávací základnou. Růst 2,4 %, vykázaný v letošním druhém čtvrtletí, představuje nejslabší meziroční růst české ekonomiky od závěrečného čtvrtletí roku 2016.

Ve druhém pololetí může meziroční růst HPD vykázat mírné zrychlení, i tak ale za celý rok 2018 čekám růst HDP na úrovni 2,9 %, když v roce 2017 česká ekonomika vykázala růst 4,5 %.

Za zpomalením růstu HDP v letošním roce bude především vývoj čistých exportů a zásob, mírné zpomalení růstu ve srovnání s rokem 2017 ale může vykázat i spotřeba domácností. Česká ekonomika se potýká se zpomalením hospodářského růstu na hlavním exportním trhu, jímž je eurozóna. Brzdu pak představuje také situace na tuzemském trhu práce a obecně skutečnost, že česká ekonomika operuje na hraně svých možností a výrobní kapacity jsou plně využity.

V této situaci zároveň platí, že se dále snižuje míra zisku nefinančních podniků a naopak akceleruje růst mzdových nákladů. V budoucnu, tedy v roce 2019 a za jeho horizontem, by měla nižší ziskovost podniků působit jako faktor, jenž bude působit proti dalšímu zrychlování růstu mezd.

Míra zisku nefinančních podniků v letošním druhém čtvrtletí klesla na své mnohaleté minimum, i tak ale ziskovost tuzemských podniků zůstává v rámci Evropské unie nadprůměrná. Ve druhém čtvrtletí se zároveň zvýšila míra investic podniků, na nejvyšší úroveň od konce roku 2016.

Na straně domácností pak po několika čtvrtletích poklesu došlo k nárůstu míry úspor, což odpovídá mírnému zpomalení růstu spotřeby domácností. I tak ale spotřeba domácností zůstává klíčovým tahounem růstu české ekonomiky jako celku, zásadní roli pro růst HDP mají také investiční výdaje (hrubá tvorba fixního kapitálu) coby další důležitá součást domácí poptávky.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice