Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Spotřebitelská/podnikatelská důvěra v ČR za září 2018


27.09.2018

Nálada v tuzemské ekonomice je i nadále výborná, přičemž zářijový průzkum hlásí zlepšení důvěry jak mezi podnikateli, tak na straně spotřebitelů. V případě spotřebitelů reflektuje růst důvěry zlepšující se příjmy tuzemských domácností. V případě podnikatelské důvěry je vidět, že další zlepšování důvěry v případě průmyslu naráží na limity dané vnější poptávkou, brzdou nepochybně zůstává též situace na tuzemském trhu práce.

V případě spotřebitelů se důvěra zlepšila po předchozím čtyřměsíčním poklesu a zlepšení důvěry není vzhledem k růstu mezd nijak překvapivé. Coby určité překvapení vnímám další zlepšení důvěry mezi podnikateli, neboť zprávy z eurozóny, tedy z našeho hlavního exportního trhu, nejsou v poslední době nějak jednoznačně povzbudivé. Nicméně, průzkum ukazuje růst důvěry zejména v obchodu a ve službách, zatímco důvěra v tuzemském průmyslu v září stagnovala, byť stále zůstává velmi vysoko.

I nadále předpokládám, že důvěra v tuzemském průmyslu bude v dalších měsících v lepším případě kolísat okolo stávajících úrovní anebo se dočkáme mírného poklesu.

Růst protekcionismu v globálním obchodě a zpomalující se růst průmyslových objednávek v eurozóně se celkem nevyhnutelně musí projevit i v tuzemském průmyslu. Oficiální data o vývoji objednávek v německém zpracovatelském průmyslu hlásí mezičtvrtletní pokles v letošním prvním i druhé čtvrtletí a slabý byl i vstup do čtvrtletí třetího, a tuzemský průmysl je s německým průmyslem úzce provázán.

Ostatně, obtížné bude další zlepšování i v případě celkové důvěry v tuzemskou ekonomiku, neboť stávající úrovně tohoto ukazatele jsou velmi silné. Zřejmě již koncem letošního roku anebo nejpozději v roce 2019 bych očekával tendenci k pozvolnému snižování celkové důvěry v tuzemskou ekonomiku.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice