Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Zlato a vzácné kovy – tětiva luku je natažena k prasknutí


06.09.2018

Těmito znaky jsou, mimo jiné:

1. Naprostá rezignace účastníků trhu, která se projevuje tzv. „sell off“, tedy výprodeji doprovázenými prudkými propady v ceně v řádu celých procentních bodů během jediného dne. Poslední frustrované „slabé ruce“ znechuceně prodávají své pozice.

2. Negativní jednostranné komentáře na adresu daného aktiva. Mediální atmosféra se rozprostírá od nezájmu až k negativním komentářům typu „Zlato už ztratilo svou funkci bezpečného přístavu“.

3. Nepřekvapují negativní komentáře prominentních osobností. Harvardský ekonom Paul Krugmann, nositel Nobelovy ceny za ekonomii na konferenci ChainXChange o kryptoměnách dne 22. 8. 2018 suše ohodnotil zlato jako „mrtvé aktivum“. Zde je nutné podotknout při veškerém respektu, že ani prominentní osobnosti nejsou ušetřeny mylných úsudků. Také Isaac Newton se nechal nakazit tehdy naopak euforickou náladou při nákupu akcií South Sea Company v roce 1720, aby vzápětí, navzdory svému geniálnímu mozku, selhal ve svém úsudku a přišel o většinu svých celoživotních úspor.

4. Na termínových trzích masivně spekuluje méně informovaná většina (institucionální investoři, především fondoví manažeři) na další pokles, zatímco lépe informovaná menšina (hedgeři, především samotní producenti, kteří si zajišťují cenu své produkce) již nezajišťují své odbytové ceny proti poklesu v očekávání obratu vývoje.

Aktuálně drží producenti (hedgeři) pouze 7 350 short kontraktů, oproti 25 609 před 2 týdny. U stříbra a platiny jsou dokonce všechny kontrakty na pokles vyrovnány a hedgeři již spekulují na vzestup kurzu (1417 long kontraktů u stříbra a 3885 long kontraktů u platiny). Pro vysvětlení: vysoký počet short kontraktů vytváří tlak na pokles ceny a opačně.

Tato negativní nálada zlata se jeví jako značně nelogické v situaci, kdy
- svět místo vyřešení dluhové krize z roku 2008 své zadlužení zdvojnásobil,
- ekonomického růstu je dosahováno z významné části dalším zadlužováním států i domácností,
- zřejmě nepoučitelný svět chce řešit ekonomické problémy stavěním obchodních bariér,
- peníze přestávají plnit roli pokladu a stávají se inflačním médiem, které centrální banky tisknou bez jakéhokoliv omezení,
- svět musí řešit řadu nepříjemných nebezpečných ohnisek…

Situace se začíná podobat stavu na přelomu tisíciletí

Tenkrát zlato po sestupném až stagnačním desetiletí odstartovalo svou rallye z 255 USD/unci až na 1960 USD/unci v roce 2011. V roce 2000/2001 rovněž došlo k vystřízlivění z divoké akciové party na trzích technologických a internetových společností. I dnes kotují akciové trhy v blízkosti absolutních maxim a lidé jsou opět ochotni zaplatit za virtuální příběhy typu Bitcoin jakoukoliv cenu, podobně jako na přelomu tisíciletí za libovolnou bezvýznamnou internetovou akcii.

Autor tohoto příspěvku je aktivní nejen jako obchodník se vzácnými kovy, ale také jako investor na akciových trzích. V zájmu odstranění podezření z markentingového „honění vody na vlastní mlýn“ často cituje také experty, kteří jinak nemají ke vzácným kovům žádný obchodní vztah.

Rolanda Leuschela není třeba nijak zvlášť představovat. Tento bývalý bankéř a poradce bývalého amerického prezidentského kandidáta, dnes uznávaný autor a společně s Clausem Vogtem vydavatel placeného burzovního média Krisensicherinvestieren, patří ke skupině nezávislých komentátorů dění na kapitálových trzích.

V reakci na palcový titulek deníku Bild „Alarm - jak nyní zachránit své úspory“ ze dne 22. 8. 2018, ve kterém redakce shledává, že dluhy a politika tisku peněz představují vážnou hrozbu pro úspory občanů, píše R. Leuschel toto: „…na straně 2 jsou pak uvedeny návrhy řešení různých expertů. Pouze jediný z nich se vzdáleně dotýká zlata svým doporučením investovat 5% do certifikátu na zlato. O fyzickém zlatě od nikoho ani slovo…. Přitom i obyčejný člověk začíná chápat, že nastoupená cesta dluhů, politiky nulových úroků a nákupů dluhopisů zadlužených států centrálními bankami nemůže mít dobrý konec. Že fyzické zlato chybí v doporučení expertů je příznačné. To mě jen posiluje v mém závěru doporučit Vám fyzické zlato ve formě menších slitků jako ten nejdůležitější stavební kámen Vašeho majetkového portfolia.“

S tímto názorem se plně ztotožňujeme, a to z důvodů zřetelné a prosté logické převahy této staré pravdy nad politickým a finančním inženýringem provozovaným a podporovaným etatistickými pro-inflačními institucemi.

Závěrem chceme jen zopakovat, že zlato plní vedle funkce dlouhodobého ochránce úspor proti inflaci papírových peněz také funkci pojistky před systémovým selháním. Je anonymním ochráncem svého majitele.

 

Autor: Zdeněk Ďuriš, finanční analytik EKKA Gold

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice