Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Většina akciových trhů posílila, podpořily je výsledky i uvolnění obchodního napětí


24.08.2018

Trhy sledují nadále obchodní napětí mezi USA, Čínou a Evropou. Obavy zmírnilo setkání prezidenta USA Donalda Trumpa a předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera. Akcie reflektovaly pozitivní výsledky za 2. čtvrtletí. ČNB počátkem srpna dále zvýšila úroky.

Příležitosti:

  • Setkání šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera s hlavou Bílého domu Donaldem Trumpem zklidnilo situaci týkající se obchodní války mezi oběma ekonomikami. Představitelé EU a USA se dohodli, že po dobu dalších jednání, jež by měla vést ke snížení překážek transatlantického obchodu, nebudou uvalovat nová cla. Podle agentury Bloomberg jde o znamení, že velký obchodní partner dokáže přesvědčit i USA o ustoupení z obchodní války.
  • Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí výrazně zrychlila růst HDP na 4,1 procenta z 2,2 % v prvním kvartálu. Šlo o nejprudší tempo za téměř čtyři roky. Vysoká tvorba pracovních míst, silná investiční aktivita a oživení osobní spotřeby podporují předpoklad, že silný ekonomický růst bude pokračovat i v dalších čtvrtletích.

Hrozby:

  • Odchod Velké Británie z Evropské unie  se blíží (29. 3. 2019). Obě strany se ale stále nemohou dohodnout na detailech odchodu Británie, což může v krajním případě vyústit v rozchod bez jakékoliv smlouvy. To by výrazně narušilo vzájemné obchodní vazby.
  • Obchodní válka mezi USA a Čínou graduje. Mírné zklidnění z počátku července dlouho nevydrželo. Nově Spojené státy plánují zavést 25% clo na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů (cca 4,4 bilionu korun). Původně se spekulovalo, že clo bude pouze 10%. Washington se tak snaží stupňovat tlak na Peking, aby učinil ústupky v obchodních sporech. Čína uvedla, že pokud USA podniknou další kroky v omezování obchodu, zareaguje stejně.
  • Rizikem pro světovou ekonomiku může být i eskalace napětí mezi USA a Íránem. Problémem jsou nejen možné výpadky dodávek íránské ropy, ale také možnost zablokování Hormuzského průlivu. To by znemožnilo transport dodávek ropy od klíčových producentů z této oblasti. Taková situace by s vysokou pravděpodobností mohla vést k ropnému šoku, který by měl negativní dopad na světovou ekonomiku.

 Alfou a omegou bude vývoj kurzu koruny

Trhy v červenci nadále sledovaly obchodní napětí mezi USA, Čínou a Evropou. Obavy zmírnila schůzka Donalda Trumpa s šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem. Akcie též reflektovaly pozitivní výsledky za 2. čtvrtletí. Americké indexy zakončily měsíc v plusu, v čele s Dow Jones (+4,7 %). Průmyslový sektor (+7 %) podpořilo zmírnění obchodní války, finanční tituly (+5 %) těžily z dobrých výsledků. V Evropě si banky připsaly 4 %, automobilky také 4 %, a to díky nižšímu riziku zvýšení cel na dovozy do USA, a index EuroStoxx 600 posílil o 3 %. Středoevropský CECEEUR zhodnotil o 6,8 %. I zde hrály významnou roli výsledky společností. Polsko si po dvou měsících poklesů připsalo 7,8 %.

Ceny vládních dluhopisů na globálních trzích klesly s tím, jak částečně odezněly obavy z obchodních válek. Snížení obav z globálního protekcionismu mělo příznivý dopad na středoevropské měny včetně koruny. Negativní sentiment počátkem července kulminoval: koruna tak nejprve oslabila nad úroveň 26,10 za euro, postupně ale posílila až pod úroveň 25,60. Přesto byla koruna výrazně slabší, než ČNB čekala v květnové prognóze. To vedlo počátkem srpna k dalšímu zvýšení repo sazby - opět o čtvrt procentního bodu na úroveň 1,25 %. Čerstvě zveřejněná prognóza ČNB signalizuje možnost dalšího letošního růstu úroků, alfou a omegou bude právě vývoj kurzu koruny.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice