Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Nastal správný čas k investování do zlata


17.08.2018

Cena zlata za poslední měsíc klesla z 1281 USD za 1 trojskou unci na 1223 USD. Hlavním důvodem je růst amerického dolaru. Federální rezervní banka zvýšila úrokovou sazbu, aby zabránila přehřátí americké ekonomiky, a proto investoři preferují americký dolar před zlatem. Cena zlata tak začala klesat. Z hlediska dlouhodobého investování do zlata může jít o zajímavou příležitost k nákupu a důvod k vyčkávání s prodejem. Pravidelného spoření do zlata se pak výkyvy kurzu netýkají vůbec. Sleduje totiž dlouhodobý růstový cíl.

Zlato je světovým platidlem od roku 700 př.n.l., přežilo všechny bankroty a jeho cena se průběžně stále zvyšuje. Spořit či investovat do zlata lze mnoha způsoby od toho fyzického v podobě zlatých slitků (cihel) či investičních mincí, až po zlato virtuální jen na papíře. Obecně platí, že investice do fyzického zlata bude řádově méně riziková i při turbulentní situaci na trzích. Investice do virtuálního zlata je pak podobná více cenným papírům, které vždy ovlivňuje dynamika světového hospodářství, inflace, politika centrálních bank, geopolitický vývoj, obavy z recese, míra zadlužení klíčových ekonomik atd. Oproti tomu je hodnota fyzického zlata dlouhodobě stabilní, resp. rostoucí.

Fyzická forma zlata se podstatně liší od té papírové. Papírové zlato je pouze finančním aktivem, jako například ETF certifikáty nebo podílové fondy, a nenese tak znak fyzických zlatých kovů, které jsou hmotným majetkem. Hodnota virtuálního zlata je navíc závislá na slibu finanční instituce. Nedá se také přesně říci, kolik papírového zlata bylo prodáno v plném rozsahu po celém světě. Zcela jistě se ale jedná o větší množství, než je ve formě fyzického zlata vůbec k dispozici. Ostatně za celou historii lidstva bylo zatím zlata vytěženo pouze 165 000 tun.

„Pro svou dlouhodobou stabilitu a odolnost patří zlato bezpochyby do každého investičního portfolia jako skvělý diverzifikační nástroj, protože se mu nejvíce daří v období nestability. Zlato a cenné papíry jsou tak spojené nádoby. Když se nedaří ekonomice, zlato jde nahoru, logicky je tedy dobrou pojistkou pro ty, kteří investují či spoří do produktů závislých na aktuální kondici hospodářství,“ komentuje Petr Kejzar, obchodní manažer Zlatého spoření České mincovny. Z historických dat je zřejmé, že zlato drží konstantní hodnotu v čase, zatímco světové měny ji díky inflaci ztrácejí.

Výhody investice do fyzického zlata:

  • Nákup zlata v hodnotě slitků a mincí je osvobozen od DPH, neplatíte ani daň z výnosu. Ideální je, nakupovat průběžně a eliminovat tak krátkodobé kurzové výkyvy.
  • Investice by měla směřovat do fyzického zlata, tedy zlata, které reálně vlastníte a máte ho uskladněno, kde se rozhodnete. V případě uskladnění u prodejce požadujte zabezpečení ve standardech České národní banky.
  • Díky unikátnímu výrobnímu číslu slitku či investiční mince máte vždy jistotu, že dané zlato reálně vlastníte a můžete ho kdykoli prodat. Seriózní prodejci nabízí i zpětný odkup.
  • Bezstarostný pravidelný nákup elegantně řeší spoření do zlata, kde lze ukládat částky už od 500 Kč měsíčně. Např. Zlaté spoření České mincovny je navíc jako jediné na trhu zcela bez poplatků, a to včetně uskladnění.
  • Obchodování se zlatem může být jednoduché jako elektronické bankovnictví, v podstatě jedním kliknutím myši můžete spořit a investovat, stejně tak jako zlato prodat.
  • Zlato je také svou formou praktické. Má vysokou hodnotu už při malém množství. Jen pro představu 1 milion korun ve zlatě má rozměry běžného mobilního telefonu. Můžete investovat do slitků nebo nakupovat investiční mince. Obě formy jsou vysoce likvidní.

Zlato má velmi dobře směnitelnou hodnotu, protože jej lze bez obtíží prodat prakticky kdykoliv a kdekoliv na světě.

 

Autor: Česká mincovna, a.s.

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice