Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Středoevropské měny zůstávají pod tlakem, ČNB zareagovala zvýšením úroků


18.07.2018

Akcie rozvíjejících se trhů včetně střední a východní Evropy (CEE) trpěly kvůli obchodním válkám. Investoři monitorovali i summit G7, setkání lídrů Severní Koreje a USA či zasedání FEDu a ECB.

Příležitosti:

  • Příznivý ekonomický růst ve světě odstartoval bezprecedentní vlnu fúzí a akvizic. Hodnota těchto transakcí se letos prvním pololetí podle propočtů společnosti Thomson Reuters vyšplhala na rekordních 2,5 bilionu dolarů (55,46 bilionu Kč), meziročně tak vzrostla o 65 procent. Hodnota obchodů je nominálně nejvyšší od roku 1980, tedy od počátku záznamů firmy o fúzích a akvizicích.
  • Data z reálné ekonomiky eurozóny sice potvrzují mírné zpomalování ekonomického růstu, stále ale zůstávají na poměrně příznivých úrovních. Měnová politika i přes avizované ukončování kvantitativního uvolňování zůstává velmi uvolněná a i nadále by měla působit podpůrně.

Hrozby:

  • Světové akciové a dluhopisové trhy trpí kvůli rostoucí snaze o zavádění ochranářských opatření nárůstem volatility. Nervozita se týká především dovozních cel mezi USA a Čínou, ale i návrhů na omezení přístupu Číny k americkým technologiím a snahy omezit možnosti čínských investorů investovat v USA. Nebezpečí obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami znejistilo investory a především čínské akciové trhy utrpěly značné ztráty.
  • Napětí se nevyhnulo ani evropským trhům. Především italské dluhopisy byly pod tlakem investorů poté, kdy se dva klíčoví představitelé Ligy, euroskeptici, dostali do stěžejních parlamentních komisí, které se zabývají ekonomickou politikou. Nejistota ohledně členství Itálie v eurozóně vytváří podmínky pro velkou zranitelnost. A za těchto podmínek mohou dát i malé události do pohybu celou řetězovou reakci a vést až k extrémním důsledkům, jako je ztráta přístupu na trh.
  • Kromě nestabilní politické situace v Itálii se komplikují vztahy i v německé vládě, a to zejména kvůli uprchlíkům. Spor o migraci mezi Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové a sesterskou Křesťansko-sociální unií Bavorska ohrožuje německou vládní koalici.

Ceny německých vládních dluhopisů dále rostly

Investoři v červnu monitorovali nejen obchodní války, ale také summit G7, setkání lídrů Severní Koreje a USA či zasedání FEDu a ECB. Dopad těchto událostí na akcie byl ale tlumený a obavy z nových cel způsobovaly větší volatilitu. Index S&P 500 uzavřel v zeleném díky spotřebitelským sektorům a nemovitostem. Energetické tituly byly pod tlakem před mítinkem zemí OPEC. Index Stoxx Europe 600 zakončil o 0,8 % níže, a to hlavně pod vlivem exportně zaměřených německých akcií. Automobilky byly kvůli potenciálním clům na dovoz do USA pod mimořádným tlakem (-9,6 %). V CEE pokračovaly výprodeje, a to zejména v Rakousku, ČR a Polsku. Region je od začátku roku o 15 % níže.

Ceny německých vládních dluhopisů pokračovaly v růstu, který byl tažen obavami z obchodních válek a též signály ze strany ECB, že základní úrokové sazby v eurozóně nepůjdou vzhůru dříve než koncem léta 2019. Středoevropské měny nadále čelily tlakům, jež se generují z rizik obchodních válek a obecně z nepříznivých vnějších vlivů. Koruna ve druhé polovině června opět oslabila do oblasti 25,90 za euro. Spolu s vyšší než očekávanou inflací to ČNB dovedlo ke zvýšení úroků již koncem června. Repo sazba šla nahoru o čtvrt procentního bodu na úroveň 1,00 %. Koruna ale dále oslabila a sazby ČNB tak ve zbytku roku zřejmě dále porostou, možná již ve třetím čtvrtletí.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice