Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

PMI ve zpracovatelském průmyslu za červen 2018


02.07.2018

PMI indikátor, mapující vývoj aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, se v červnu nečekaně zlepšil. Jde sice jen o mírné zlepšení a v rámci letošního prvního pololetí je červnová hodnota PMI podprůměrná. Nicméně, i tak ale jde o první meziměsíční zlepšení tohoto indikátoru v letošním roce.

Červnový průzkum hlásí silnější růst výroby a nových objednávek, zrychlil se též růst nákladů a též výstupních cen ve zpracovatelském průmyslu. Po několikaměsíční sérii zpomalení tempa růstu aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu tak červnový průzkum přinesl příjemné překvapení. I tak je ale dle průzkumu PMI růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu za letošní druhé čtvrtletí nejslabší od třetího čtvrtletí roku 2017.

Aby zrychlení růstu aktivity v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky dále pokračovalo, tak je třeba, aby se dále oživil růst nových objednávek a v tomto ohledu je žádoucí, aby se oživil růst aktivity na našich hlavních exportních trzích. V tomto ohledu platí konstatování, že eurozóna stále hlásí zpomalení růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu, totéž platí i o samotném Německu. Vývoj je smíšený také v případě středoevropských ekonomik: Polsko dnes sice zveřejnilo nečekaný nárůst indikátoru PMI, avšak v případě Maďarska tento ukazatel klesl na nejnižší úroveň od prosince 2016.

Zprávy z tuzemského průmyslu, tak jak je přináší průzkum PMI, jsou zatím konzistentní s obrázkem zpomalení celkového růstu české ekonomiky (HDP). Výsledek za červen ale přece jen vyšel lépe, než se čekalo, na vývoj ukazatele PMI v dalších měsících bude ale mít velký vliv situace u našich hlavních obchodních partnerů a zde obrázek stále zůstává nejistý.

Z pohledu koruny je výsledek červnového PMI průzkumu příznivou zprávou, česká měna je ale nyní v zajetí globálních faktorů a vůči euru tak zůstává slabá, dnes ráno nad úrovní 26 korun za euro.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice