Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Trhy byly pod vlivem obchodních válek, politických nejistot a firemních výsledků


19.06.2018

Trhy v květnu ovlivnilo další napětí mezi USA a Čínou a politické nejistoty v eurozóně. Pozitivně však působily firemní výsledky ve Spojených státech amerických. Středoevropské měny oslabily, rostou spekulace na rychlejší růst sazeb ČNB.

Příležitosti:

  • Středoevropský region si v 1. čtvrtletí letošního roku udržel silný hospodářský růst. Pozitivně překvapilo Polsko a Maďarsko. Silný růst HDP z roku 2017 ale vytváří do dalších kvartálů vysokou srovnávací základnu a meziroční dynamika tak bude letos dále klesat. Za celý rok 2018 čekáme v případě ČR růst HDP na úrovni 3,2 %, u Maďarska 4,2 % a u polského HDP 4,6 %.
  • Ekonomická situace v USA zůstává nadále příznivá. Ve 2. čtvrtletí zrychlil růst HDP nad 3 %, především díky oživení spotřeby, rezidenčních investic a pokračujícímu růstu investiční aktivity firem. Inflace a růst mezd přitom zůstávají pod kontrolou.

 Hrozby:

  • Roste geopolitické napětí na Blízkém východě i riziko obchodní války. Začátkem května USA odstoupily od dohody o jaderném odzbrojení Íránu, koncem měsíce se pak Donald Trump rozhodl uvalit dovozní cla na dovoz oceli a hliníku. Postižené země zareagovaly vyhlášením odvetných opatření vůči americkému exportu, což implikuje riziko další eskalace konfliktu a zavádění dalších celních bariér.
  • Nástupem nové vlády v Itálii vzrostlo napětí na evropských trzích. Investoři jsou znepokojeni především vyhlídkami na nové parlamentní volby v Itálii, jež řada lidí vnímá jako referendum o postavení Itálie v EU a jejím členství v eurozóně. Na trzích vzbuzuje hlavní obavy to, že nové volby ještě více upevní pozici euroskeptických stran.

Ceny bezrizikových vládních dluhopisů rostly

Trhy ovlivnilo další napětí mezi Spojenými státy a Čínou a politické nejistoty v eurozóně. Naopak pozitivně působily firemní výsledky v USA. S&P 500 uzavřel měsíc o 2,9 % výše, podpořen technologickými tituly (+7 %). Nárůst cen ropy posílil zisky v energetice (+3,4 %). My však držíme opatrný výhled kvůli možným obchodním eskalacím po uvalení cel ze strany USA na EU, Kanadu a Mexiko. Eurostoxx uzavřel květen s kladnou nulou, limitován byl politickými turbulencemi v Itálii (-9,1 %) a Španělsku (-4,2 %). Mezi sektory nejhůře dopadly banky (-7,8 %). Střední Evropa klesla dokonce o 9,8 %, výrazně propadly burzy v Maďarsku a Rumunsku.

Ceny bezrizikových vládních dluhopisů v květnu v reakci na politická rizika v eurozóně rostly, zejména u německých Bundů. Středoevropské dluhopisy a regionální měny čelily negativním tlakům. Koruna oslabila nad 25,90 za euro. Sentiment se změnil na přelomu května a června, kdy zmíněná politická rizika začala ustupovat. Přesto je koruna slabší, než čekala ČNB. Ta už naznačuje, že její úroky mohou jít nahoru dříve než v závěru roku, jak předpokládala prognóza z počátku května. Dle našeho názoru budou sazby zvýšeny v srpnu, vyloučeno to ale není ani na zasedání bankovní rady už koncem června. Vize růstu sazeb ČNB by v každém případě měla koruně pomoci v posílení.

 

Autor: Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE

Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice