Napište nám

Vaše jméno a příjmení
Vaše telefonní číslo
Zpráva

Chci více informací

Pro detailnější informace o spořících a investičních možnostech Vám zprostředkujeme konzultaci s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka

Protiprodukt

Chci zkonzultovat protiprodukt k hypotéce

Po vyplnění formuláře níže budete propojen s investičním specialistou.
Vaše příjmení
Vaše telefonní číslo
PSČ
Poznámka
Váš požadavek byl úspěšně zaevidován
Brzy budete kontaktován/a investičním specialistou.
Pokračovat na web
>

Maloobchodní tržby v ČR za duben 2018


08.06.2018

Dubnový výkon maloobchodu byl poznamenán načasováním velikonočních svátků: v tomto případě je patrný nepříznivý dopad na prodeje potravin. Růst maloobchodních tržeb tak v dubnu zaostal za očekáváním.

K růstu se sice vrátily prodeje motorových vozidel, zde ale především zaúřadoval vyšší počet pracovních dní. Spotřeba domácností bude i letos hlavním tahounem růstu české ekonomiky, data z maloobchodu ale připomínají, že dynamika růstu se nemůže zrychlovat donekonečna.

V dubnu měly na maloobchod vliv dva protichůdné faktory. Na jednu stranu měl letošní duben o dva pracovní dny více než stejný měsíc loňského roku, což se příznivě projevilo na meziročním růstu prodejů nepotravinářského zboží včetně prodejů motorových vozidel. Zároveň se ale projevilo načasování letošních velikonočních svátků: související nákupy potravin se odehrály již v březnu, kdy meziročně výrazně rostly, zatímco v dubnu naopak došlo k meziročnímu poklesu prodejů potravin. Oba zmíněné faktory tak poněkud zkreslují vypovídací schopnost dubnových údajů o vývoji maloobchodních tržeb. Celkově lze konstatovat, že spotřebitelská důvěra v tuzemské ekonomice je velmi příznivá, což je dáno i vývojem na trhu práce včetně silného růstu mezd.

V dalších měsících lze čekat, že se poněkud zklidní tempo růstu prodejů nepotravinářského zboží, a že prodeje potravin se vrátí k růstu. V případě prodejů motorových vozidel lze letos čekat mírný pokles: dubnový růst těchto prodejů byl skutečně nadopován vyšším počtem pracovních dní.

Detailnější pohled pak ukazuje, že prodeje přes internet a zásilkové služby se i díky vyššímu počtu pracovních dní vrátily k růstu nad úrovní 20 %. Co se týče sortimentu, tak u nepotravinářského zboží je patrný silný růst tržeb v zásadě napříč spektrem: opět se zde projevil vyšší počet pracovních dní.

Celkově lze konstatovat, že dubnový růst maloobchodních tržeb poněkud zaostal za očekáváním, nic to ale nemění na obrázku silného růstu spotřeby domácností, jež je hlavním tahounem růstu české ekonomiky. Data o vývoji mezd za letošní první čtvrtletí, tak jak byla zveřejněna počátkem tohoto týdne, naznačují, že spotřeba a tedy i maloobchod porostou velmi solidně i ve zbytku letošního roku.

 

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE 

Štítky:
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj!

Srovnejte si investice a spoření ZDARMA!

  • Snadné a rychlé srovnání
  • Spoření s nadstandardním úrokem
  • Komplexní srovnání investičních nástrojů
Srovnat investice